Trwa ładowanie...
d2mw6hz
01-07-2008 15:00

Niemcy chcą zaostrzyć przepisy o eutanazji

Część krajów związkowych Niemiec chce
wprowadzenia zakazu formy eutanazji, jaką jest "zorganizowana
pomoc w samobójstwie".

d2mw6hz
d2mw6hz

Ministerstwo sprawiedliwości landu Badenia-Wirtembergia poinformowało, że odpowiednim projektem ustawy w najbliższy piątek zajmie się Bundesrat, wyższa izba niemieckiego parlamentu, w której zasiadają przedstawiciele krajów związkowych. Inicjatywa ta jest reakcją na poniedziałkowe oświadczenie hamburskiego polityka Rogera Kuscha, który ogłosił, że pomógł 79-letniej emerytce z Wuerzburga popełnić samobójstwo.

Według obecnych przepisów nielegalna i karalna jest w Niemczech eutanazja, rozumiana jako czyn lub zaniechanie, które powoduje śmierć nieuleczalnie chorego człowieka. Jednak nie dotyczy to pomocy w samobójstwie np. przez przepisanie i udostępnienie środków, które pacjent przyjmie z własnej woli.

Tę lukę wykorzystał właśnie Kusch. Emerytka z Wuerzburga, która nie była ciężko chora, ale nie chciała trafić do domu opieki, przyjęła lek przeciwko malarii - Chlorochinę oraz środek uspokajający Diazepam. Zmarła w sobotę.

Chcemy zapobiec temu, że pod przykrywką humanitarnego działania podejmowane będą próby zbicia interesu na śmierci - powiedział minister sprawiedliwości z Badenii Urlich Glos.

d2mw6hz

Kusch, były minister w rządzie Hamburga oraz szef populistyczno-prawicowej partii HeimatHamburg, założył firmę, która oferuje pomoc w umieraniu. Kilka miesięcy temu zaprezentował prototyp skonstruowanej przez siebie maszyny, która ma pomagać w samobójstwie.

Podobną działalność prowadzi także szwajcarska klinika Dignitas. Glos zaznaczył, że proponowany w projekcie ustawy zakaz nie obejmie lekarzy, pielęgniarzy czy krewnych, którzy kierują się szacunkiem dla woli nieuleczalnie chorych albo sztucznie utrzymywanych przy życiu osób.

We wtorek niemieccy lekarze, politycy i media z oburzeniem komentują postępek Kuscha. Uważam to za odrażające i oburzające. Samolubny cynik wykorzystał samotność starszej osoby, by zaspokoić swoją próżność - powiedział gazecie "Bild" przewodniczący Federalnej Izby Lekarskiej Joerg-Dietrich Hoppe.

Minister zdrowia Ulla Schmidt podkreśliła w radiu publicznym, że to, co robi Kusch, nie jest żadną alternatywą. Dodała, że celem rządu jest zapewnienie, by każdy starszy człowiek mógł żyć godnie.

Anna Widzyk

d2mw6hz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mw6hz
Więcej tematów