Niekulturalni polscy kierowcy
Polscy kierowcy nie cieszą się w
społeczeństwie najlepszą opinią. Około jednej trzeciej badanych
źle ocenia ich jazdę pod względem ostrożności, przestrzegania
przepisów, odpowiedzialności i bezpieczeństwa; co piąty ma złe
zdanie o kulturze jazdy większości kierowców. 48%
respondentów jest również przekonana, że obniża się poziom kultury
jazdy.
Do najbardziej irytujących zachowań kierowców w opinii badanych należą: zbyt szybka jazda (34%), zajeżdżanie drogi (19%), wymuszanie pierwszeństwa i agresja na drodze (po 15%), nieprzepuszczanie pieszych na pasach (14%), jazda po spożyciu alkoholu (13%) oraz używanie wulgaryzmów i przekleństw (11%).
Ponad dwie trzecie badanych uznaje za powszechne takie zachowania kierowców, jak ostrzeganie o kontroli radarowej oraz podziękowanie gestem lub sygnałem świetlnym za ustąpienie drogi; dwie piąte uważa, że powszechny jest zwyczaj ułatwiania wyprzedzania, a jedna trzecia - wpuszczania pojazdów włączających się do ruchu.
Większość ankietowanych, którzy sami prowadzą pojazdy, jest przekonana, że polscy kierowcy nagminnie popełniają wykroczenia przeciw przepisom kodeksu drogowego. Do najczęściej popełnianych błędów i wykroczeń zaliczana jest zbyt szybka jazda (97%), wyprzedzanie w sposób niedozwolony (85%), wymuszanie pierwszeństwa przejazdu (76%) i zatrzymywanie się w miejscach niedozwolonych (70%).
Ponad połowa badanych prowadzących samochód (58%) przyznaje, że zdarza im się łamać przepisy drogowe. Wśród przyczyn wykroczeń najczęściej wymieniano pośpiech (46%) oraz niedostosowanie przepisów do panujących na drodze realiów (20%).
Nieco lepiej od stylu jazdy kierowców oceniane są umiejętności prowadzenia samochodu - wprawdzie i w tym przypadku większość społeczeństwa (60%) określa je jako średnie, jednak 24% uznaje je za dobre, a nieliczni (1%) za bardzo dobre. Co dziesiąty respondent ocenia, że umiejętności polskich kierowców są słabe lub bardzo słabe.
Niskie oceny kierowców pod względem bezpieczeństwa jazdy nie zaskakują, jeśli weźmiemy pod uwagę osobiste doświadczenia badanych. Aż 45% Polaków było świadkami wypadków drogowych. Ponad połowa ma wśród przyjaciół lub rodziny kogoś, kto miał wypadek drogowy. Co szósty Polak (16%) stracił w wypadku kogoś bliskiego, co siódmy (14%) sam był ofiarą wypadku, a co szesnasty (6%) - sprawcą.
Bezpieczeństwo jazdy zależy nie tylko od umiejętności i ostrożności kierowcy, ale także od stanu i jakości dróg. A stan polskich dróg respondenci oceniają jako katastrofalny: 57% uważa, iż jest on bardzo zły, a dalsze 36% - że raczej zły.
Badanie przeprowadzono w dniach 17-21 września 2004 r. na liczącej 935 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polakach.