InnowacjeNiektóre geny zmieniają się po morfinie

Niektóre geny zmieniają się po morfinie

Geny, których aktywność zmienia się w komórce nerwowej na skutek działania morfiny zidentyfikowali naukowcy z krakowskiego Instytutu Farmakologii PAN.

Badacze biorą udział w międzynarodowym projekcie "GENEADDICT", którego celem jest ustalenie, które geny związane są w organizmie człowieka z procesami uzależnień od narkotyków, alkoholu, czy papierosów. Jeśli uda się to odkryć, być może realny będzie rozwój terapii, która mogłaby być stosowana w uzależnieniach od różnych substancji - tłumaczy prof. Ryszard Przewłocki z IF PAN.

Krakowscy uczeni prowadzą badania wspólnie z naukowcami z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Islandii. Projekt realizowany jest w ramach grantu finansowanego przez Unię Europejską.

Zespół prof. Przewłockiego został uznany przez Polską Akademię Nauk za jeden z najlepszych w polskiej medycynie w roku 2006. Za badania nad działaniem morfiny na organizm na poziomie pojedynczych cząsteczek, Wydział Nauk Medycznych PAN uhonorował krakowskich farmakologów zespołową Nagrodą Naukową im. Jędrzeja Śniadeckiego.

W skład grupy z IF PAN weszli obok prof. Przewłockiego: dr Barbara Ziółkowska, dr Wiktor Bilecki i mgr Agnieszka Wawrzczak- Bargieła. Wyniki ich prac opublikowano już w kilku prestiżowych międzynarodowych pismach naukowych, m.in. w "The Journal of Neuroscience", "Cellular and Molecular Life Sciences" (CMLS) oraz "Journal of Neurochemistry".

Polacy zastosowali morfinę jako modelową substancję dla badań nad uzależnieniami. Morfina - której przewlekłe podawanie prowadzi do uzależnień - należy do opioidów, czyli grupy środków narkotycznych o działaniu przeciwbólowym (do grupy tej należy też m.in. heroina)
.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)