Trwa ładowanie...
d49u31c
d49u31c

Niekonstytucyjne limity adwokatów

Według Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Andrzeja Zolla, ograniczanie dostępu do zawodów prawniczych poprzez ustalanie przez korporacje zawodowe limitów przyjęć, jest niezgodne z konstytucją.
Share
d49u31c

We wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku Zoll przypomniał, że w 2000 roku, na początku swojej kadencji, wystąpił w tej sprawie do ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Poinformował, że w czwartek zgłosi ponownie ten problem minister Barbarze Piwnik.

Zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie np. do adwokatów, gdzie samorząd sam decyduje, ile osób przyjąć na aplikację adwokacką mimo zdanego przez nie egzaminu, radcowie prawni znieśli limity przyjęć i decyduje u nich jedynie egzamin konkursowy, którego pozytywne zaliczenie daje dostęp do aplikacji.

Prof. Zoll podkreślił, że wymagania konkursowe mogą być bardzo wysokie, ale nie może być limitów.

We wtorek prasa podała informację, że Naczelny Sąd Administracyjny zajął się skargą studenta prawa, który zdał egzamin na aplikację adwokacką, ale nie dostał się na nią, bo zabrakło miejsc. Prof. Zoll powiedział, że kibicuje bardzo silnie postępowaniu w NSA.(ck)

d49u31c

Podziel się opinią

Share
d49u31c
d49u31c
Więcej tematów