Niedziela Zmartwychwstania w Kalwarii Zebrzydowskiej
Tysiące wiernych wzięło udział w
Niedzielę Zmartwychwstania w porannej procesji rezurekcyjnej,
podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej
klasztoru ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
przeniesiono ciało Jezusa w eucharystii.
Kulminacyjnym punktem była msza święta rezurekcyjna w bazylice.
Ciało Jezusa złożono w Kaplicy Grobu Pańskiego w Wielki Piątek. Moment ten wieńczyło Misterium Męki Pańskiej, odbywające się w kalwaryjskim klasztorze od niedzieli palmowej. Od piątku w kaplicy trwała adoracja.
W Wielką Sobotę w sanktuarium odbyło się poświęcenie ognia na placu przed bazyliką, a także Wigilia Paschalna.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
Misterium Męki Pańskiej odprawiane jest w sanktuarium kalwaryjskim od początku jego istnienia. Do czasów przedwojennych ograniczało się ono jednak tylko do scen Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.
Obecny kształt nadał im ojciec Augustyn Chadam, 87-letni dziś bernardyn, który w 1946 roku otrzymał na to zgodę kardynała Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. Od 1947 roku misterium inicjowane jest w Niedzielę Palmową i trwa do Niedzieli Wielkanocnej.
W 2002 roku kalwaryjski klasztor obchodził 400-setną rocznicę fundacji. Sanktuarium dwukrotnie odwiedzał Jan Paweł II: w 1979 i 2002 roku. 25 lat temu, podczas pierwszej pielgrzymki do kraju, papież wyniósł klasztorny kościół Matki Bożej Anielskiej do godności bazyliki mniejszej.
W grudniu 1999 roku klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Na listę trafiło 300 hektarów naturalnego parku, w którym znajduje się 7 kilometrów dróżek wraz ze stacjami. Kalwaryjskie dróżki łączą 41 obiektów sakralnych. Na kanwie tego klasztoru budowane były wszystkie inne kalwarie w Polsce.
Kalwaria Zebrzydowska jest czwartym, po Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce i obozie Auschwitz-Birkenau, obiektem z Małopolski, który znajduje się na liście Światowej Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.