Trwa ładowanie...
dh8440d
04-04-2004 16:15

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Misterium przedstawiające tryumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy rozpoczęło w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej na Podbeskidziu. W uroczystościach uczestniczyły tysiące wiernych.

dh8440d
dh8440d

Misterium rozpoczęło się nieopodal kaplicy świętego Rafała na kalwaryjskich dróżkach. Jezus wsiadł na osiołka i wyruszył na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor. W postać Zbawiciela wcielił się brat Marcjan Kozłowski z kalwaryjskiego seminarium. Chrystusowi towarzyszyli apostołowie, których role przypadają przewodnikom kalwaryjskim oraz wiernym.

Jezus wjechał na specjalnie ustawioną scenę, obok kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynie w Jerozolimie. Na niej odegrano scenę wypędzenia przekupniów ze świątyni.

Misterium odprawione zostało po raz 57. "To nie jest widowisko teatralne, odgrywane w plenerowej atmosferze. To jest nabożeństwo" - podkreślił bernardyn z kalwaryjskiego sanktuarium ojciec Mikołaj Rudyk.

Niedzielne misterium poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych. Zakończyła je msza święta odprawiona w kalwaryjskiej Bazylice Klasztoru Bernardynów.

dh8440d

Przedstawienie scen tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy było prologiem misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się w Wielką Środę. Co roku w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej korzeniami sięga XVII wieku.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

W 2002 roku kalwaryjski klasztor odchodził 400-setną rocznicę fundacji. W 1979 i 2002 roku pielgrzymował tu papież Jan Paweł II.

Kalwaria Zebrzydowska jest czwartym po Krakowie, kopalni soli w Wieliczce i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, obiektem z Małopolski, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

dh8440d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh8440d
Więcej tematów