Trwa ładowanie...
d13014h
27-12-2004 06:59

Niechciany proces króla żelatyny

Od 3 lat gotowy jest akt oskarżenia
przeciwko Kazimierzowi G., "królowi żelatyny", w sprawie próby
doprowadzenia do przejęcia państwowej Fabryki Żelatyny w Brodnicy,
a potem do jej upadłości. Sprawa jak dotychczas nie trafiła na
wokandę, bo sądy w Brodnicy, Toruniu, Radomiu i Grójcu nie chcą
się nią zająć, wyszukując rozmaite preteksty i wzajemnie
przekazując sobie akta, pisze "Nasz Dziennik".

d13014h
d13014h

Kazimierz G. kupił od Skarbu Państwa fabrykę w Brodnicy, gdy był już właścicielem dwóch innych zakładów produkujących żelatynę - w Puławach i Głuchowie koło Grójca. Zdaniem prokuratury, zależało mu na zniszczeniu brodnickiego zakładu. Przez to fabryka straciła ponad 13 mln zł - wstrzymywano w niej produkcję, aby swój towar zbyły dwie pozostałe wytwórnie.

"Król żelatyny" został aresztowany na początku 2001 r. i przesiedział za kratkami 10 miesięcy. Prokuratura w tym czasie sporządziła akt oskarżenia i przekazała go do Sądu Rejonowego w Brodnicy. Ale proces nie ruszył, bo Kazimierz G. zachorował. Rok temu obrona wystąpiła o przesłuchanie kolejnych 350 świadków. SR w Brodnicy po stwierdzeniu, że większość z nich mieszka w okolicach Grójca, poprosił o przeniesienie tej sprawy właśnie tam.

Tymczasem sędziowie w Grójcu uznali, że sprawa jest dla nich zbyt skomplikowana, i poprosili o jej przeniesienie do Sądu Okręgowego w Radomiu. Ale wcale nie jest powiedziane, czy proces się tu zacznie. Sędzia Andrzej Łyś, rzecznik prasowy radomskiego SO, poinformował, że sąd będzie analizował, których świadków warto przesłuchać. Może się okazać, że większość świadków spod Grójca nie zostanie przez sąd uwzględniona i zostanie zgłoszony wniosek o powrót sprawy do... Brodnicy. (PAP)

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj