Trwa ładowanie...
06-07-2007 07:07

Niebo nad Polską coraz bardziej zakorkowane

Dwadzieścia minut i dłużej krążą samoloty przed lądowaniem na polskich lotniskach. Wszystkiemu winien fatalny system zarządzania polską przestrzenią powietrzną - pisze "Życie Warszawy".

Niebo nad Polską coraz bardziej zakorkowaneŹródło: Jupiterimages
dz1wo47
dz1wo47

Powodem zamieszania i tłoku na polskim niebie jest brak odpowiedniego systemu podziału i zarządzania przestrzenią powietrzną. Ten, na którym obecnie pracujemy, powstał w 1995 roku i nie ma już żadnych możliwości jego rozbudowy - przyznaje Maciej Rodak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Z tego między innymi powodu polski system zarządzania przestrzenią powietrzną uważany jest za jeden z najgorszych w Europie. W większości państw przestrzeń ta podzielona jest zarówno poziomo, jak i pionowo. U nas jest tylko podział pionowy - wyjaśnia "Życiu Warszawy" Michał Sadowski, ekspert lotniczy.

Jakie ma to dla nas konsekwencje? W pionowych sektorach mieści się ograniczona liczba samolotów. Tymczasem każdy przelatujący nad Polską samolot to konkretne pieniądze. Sto kilometrów lotu boeinga 737 to zysk około 200 złotych.

W 2004 roku został ogłoszony przetarg na realizację nowego systemu zarządzania przestrzenią powietrzną w Polsce. Wygrała go hiszpańska firma Intra. Do dziś system jednak nie powstał. (IAR)

dz1wo47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz1wo47
Więcej tematów