Niebezpieczny front burzowy nad Polską
Polskę w najbliższych dniach czekają znowu burze oraz intensywne opady deszczu. Według prognoz, nadchodząca doba najtrudniejsza może być na terenach podgórskich na południu kraju - szczególnie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Gwałtowne zjawiska wystąpią na Warmii i Mazurach, na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Małopolsce, oraz Kielecczyźnie i Górnym Śląsku.
Najwięcej deszczu spadnie na południu oraz południowym wschodzie kraju: w Małopolsce, Podkarpaciu i Ziemi Łódzkiej. - W czasie burzy od 10 do lokalnie nawet 30-40 l/mkw - informuje synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.
- Nie prognozujemy w przeciągu dwóch tygodni typowego powodziowego niżu - informowała meteorolog. - Na ogół będą występować opady burzowe, utrzymujące się przez 24 godziny, zamiast dwóch, trzech dni.
W kolejnych dniach zjawiska będą przybierać na sile przede wszystkim na wschodzie kraju - i tak sytuacja będzie wyglądała przez następne 6-7 dni.
Jak informuje IMGW, Europa północna będzie w zasięgu wyżu znad północnych krańców kontynentu, klin tego wyżu sięga częściowo Europy środkowej, pozostałe obszary są pod wpływem rozległego obszaru obniżonego ciśnienia. Polska znajdzie się pomiędzy wyżem a płytkim układem niżowym z ośrodkiem w rejonie Morza Czarnego i wypełniającym się ośrodkiem nad południowo-wschodnimi rejonami kraju, od Zatoki Gdańskiej po Górny Śląsk będzie strefa frontu ciepłego. Nad Polską będzie polarnomorskie powietrze: świeże, chłodne i dość suche napływające z północy na zachód od frontu oraz cieplejsze i wilgotne napływające z północnego wschodu na wschód od frontu.
Środa
W środę w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu i lokalnie, głównie na obszarze od Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia przez Mazowsze i Lubelszczyznę po centrum, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie burze, miejscami z gradem i ulewami do 40 mm. Temp. maks. od 20 do 24 st. na wschodzie, od 16 do 20 st. na pozostałym obszarze, około 15 st. na wschodnim Wybrzeżu i w dolinach górskich. Wiatr słaby, na wschodnim Wybrzeżu umiarkowany, dość silny i porywisty, w rejonach burz silny, w porywach do 90 km/h, z kierunków północnych.
W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie miejscami opady deszczu, na wschodzie okresami deszcz, początkowo lokalnie burze, możliwy grad; opady burzowe do 15 mm, miejscami silne zamglenia i mgły z widzialnością od 300 m do 3000 m. Temp. min. od 8 do 11 st. na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu, od 12 do 14 st. na pozostałym obszarze. Wiatr słaby, w rejonach burz silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych, na południowym wschodzie zmienny.
Czwartek
W czwartek w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na Pomorzu, Wybrzeżu, Pojezierzu Wielkopolskim i Ziemi Lubuskiej miejscami przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu i lokalnie burze, miejscami burze z gradem i ulewami do 25 mm. Temp. maks. od 17 do 22 st. na zachodzie, od 23 do 27 st. na wschodzie. Wiatr słaby, w rejonach burz silny, w porywach do 80 km/h, z kierunków północnych, na południowym wschodzie zmienny.
Warszawa
W Warszawie w środę zachmurzenie duże i umiarkowane, przelotne opady deszczu, możliwa burza z gradem. Temp. maks. 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burzy porywisty, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych. W nocy zachmurzenie duże i umiarkowane, przelotne opady deszczu, początkowo możliwa burza. Temp. min. 14 st. Wiatr słaby, z kierunków północnych. W czwartek w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, możliwa burza z gradem. Temp. maks. 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burzy porywy do 70 km/h z kierunków północnych.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie powoli rosło.
Zobacz więcej w serwisie pogoda.