Niebezpieczne gry wideo
Większość przeprowadzonych badań
potwierdza istnienie związku między graniem w brutalne gry wideo a
agresywnymi zachowaniami u dzieci, zwłaszcza chłopców - ogłosili amerykańscy naukowcy, którzy przeanalizowali badania na ten
temat z ostatnich 20 lat.
W jednym z analizowanych badań psychologowie pytali o samopoczucie dzieci, które chwilę wcześniej odeszły od trwającej niespełna 10 minut gry zawierającej brutalne sceny. Większość odpowiadała, że odczuwa niepokój, gniew i agresję.
Niepokojące zmiany w zachowaniu nie muszą jednak wystąpić od razu, niekiedy trzeba na nie czekać kilka, kilkanaście lat - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Saint Leo na Florydzie.
Jak ogłosiło Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne, problem z brutalnymi grami polega na tym, że ustalają one niewłaściwe wzorce. Z badań organizacji wynika, że prawie 75% negatywnych bohaterów gier komputerowych nigdy nie zostaje ukaranych.
Zdaniem naukowców, brutalne sceny zawarte w grach wideo czynią dzieciom i nastolatkom większą szkodę niż oglądanie pełnych przemocy filmów. Dzieje się tak dlatego, że świat gier często jest kreowany przez siedzących przed monitorem graczy, podczas gdy film nie wymaga takiego zaangażowania.