Niebawem prezydencki projekt ustanawiający Krzyż Wojskowy Virtuti Militari
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Maciej Łopiński poinformował, że prezydent Lech
Kaczyński skieruje niebawem do Sejmu projekt ustanawiający
odznaczenie dla żołnierzy uczestniczących w polskich misjach
pokojowych i stabilizacyjnych. Będzie ono nosić nazwę: Krzyż
Wojskowy Virtuti Militari.
11.04.2006 | aktual.: 12.04.2006 06:30
Łopiński powiedział, że projektowany przez prezydenta Krzyż będzie miał "częściowo wspólną nazwę" z Orderem Wojennym Virtuti Militari; będzie to jednak inne odznaczenie, ustanowione odrębnymi przepisami.
Łopiński podkreślił, że o przyznaniu Krzyża Wojskowego Virtuti Militari decydować będzie "oddzielna kapituła, a odznaczenie przyznawane będzie innej niż w przypadku Orderu, kategorii ludzi - żołnierzom wojsk uczestniczących w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.
Prezydent zapowiedział ustanowienie Krzyża Wojskowego Virtuti Militari w ubiegły czwartek podczas wizyty w bazie wojskowej Echo w Diwanii, w Iraku.
W poniedziałek o ustanowienie innego odznaczenia, honorującego uczestników polskich misji pokojowych i stabilizacyjnych zwrócili się do prezydenta kombatanci zrzeszeni w Porozumieniu Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Przypomnieli, że Virtuti Militari "z założenia i wieloletniej tradycji jest orderem wojennym, przyznawanym za wyjątkowe męstwo, okazane w obliczu wroga, zagrażającego niepodległości Polski".
Order Wojenny Virtuti Militari (łac. "Cnocie Wojskowej" lub "Dzielności Żołnierskiej") jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami, został zniesiony w 1831 r. przez carat. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Sejm RP przywrócił to odznaczenie.