Trwa ładowanie...
d3pddkm
08-05-2013 10:45

Niebawem obrączkowe zaćmienie Słońca

W piątek dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Niestety, zjawisko nie będzie widoczne z terenu Polski - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

d3pddkm
d3pddkm

Jak w przypomniał astronom, zaćmienie Słońca ma miejsce wówczas, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. - Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi - dodał.

Zdaniem naukowca większość ludzi bez problemów odróżnia zaćmienie częściowe od zaćmienia całkowitego. W tym pierwszym tarcza Księżyca nie przechodzi centralnie na tle tarczy Słońca, przez co tylko część naszej dziennej gwiazdy jest przysłonięta. W przypadku zaćmienia całkowitego cała tarcza Słońca jest zasłonięta przez Srebrny Glob.

- Jest jednak jeszcze jeden możliwy wariant. Ponieważ orbity Księżyca i Ziemi są elipsami, rozmiary kątowe naszego naturalnego satelity i Słońca na niebie zmieniają się. Gdy zaćmienie Słońca wypada w okolicach momentu, kiedy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, jego tarcza jest najmniejsza i nie jest ona w stanie w całości zakryć Słońca. Wówczas mamy do czynienia z zaćmieniem obrączkowym - wyjaśnił dr Olech.

Do takiej właśnie sytuacji dojdzie w piątek. Jak zapowiedział astronom, pas fazy obrączkowej pojawi się 10 maja o godzinie 00.31 naszego czasu w zachodniej Australii. Będzie się on przesuwał w kierunku północno-wschodnim, przechodząc m.in. przez półwysep York. Następnie opuści Australię i zahaczy o wschodnią części Papui-Nowej Gwinei. W dalszej części pas wejdzie na Pacyfik obejmując sobą niektóre z wysp Oceanii (np. Wyspę Salomona). Zaćmienie obrączkowe zakończy się 10 maja o godzinie 4.20 naszego czasu w punkcie leżącym w środkowej części Oceanu Spokojnego.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w całej Australii, Nowej Zelandii i Indonezji i na prawie całym obszarze Oceanu Spokojnego.

- Maksymalny czas trwania fazy obrączkowej będzie wynosił 6 minut i 3 sekundy, a maksymalna faza zaćmienia wyniesie 0.9544 - powiedział dr Olech.

d3pddkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pddkm
Więcej tematów