Trwa ładowanie...
d13wo81
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nie żyje Zdzisław Jaskuła - dyrektor Teatru Nowego

W wieku 64 lat zmarł w sobotę w łódzkim szpitalu Zdzisław Jaskuła - poeta, reżyser, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - poinformowała Agnieszka Cytacka z teatru. Teatrem kierował od 2010 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdzisław Jaskuła
Zdzisław Jaskuła (Eastnews, Fot: Łukasz Szeląg/REPORTER)
d13wo81

Cytacka zwróciła uwagę, że dyrektor pracował niemal do ostatniej chwili, do momentu, kiedy nie mógł już wyjść ze szpitala. "Bronił się długo, bo miał kilka ważnych powodów: kochającą rodzinę, uwielbiających Go ludzi w teatrze i wokół oraz mnóstwo pomysłów do zrealizowania. Pozostawił po sobie Teatr, do którego chce się przychodzić. Tchnął w niego ducha najważniejszych wartości, o które zabiegał w całym swoim życiu" - napisała na stronie internetowej teatru.

Zdzisław Jaskuła urodził się w Łasku. Był poetą, autorem adaptacji i piosenek teatralnych, reżyserem, krytykiem literackim, tłumaczem, edytorem, animatorem życia kulturalnego, społecznikiem, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W latach PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL. W latach 90. ub. wieku był już dyrektorem łódzkich teatrów: najpierw w Teatrze Studyjnym, a później Nowego.

Wiceprezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.

W 2010 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

d13wo81

Podziel się opinią

Share

d13wo81

d13wo81
Więcej tematów