Trwa ładowanie...
d239s44

Nie żyje wybitny nefrolog Franciszek Kokot

W wieku 91 lat zmarł współtwórca nefrologii i jeden z najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych prof. Franciszek Kokot. Jak przekazali przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz od dłuższego czasu ciężko chorował.
Share
Franciszek Kokot zmarł w wieku 91 lat
Franciszek Kokot zmarł w wieku 91 latŹródło: Agencja Gazeta
d239s44

"Dziś zmarł prof. Franciszek Kokot, wielka postać polskiej medycyny, współtwórca nefrologii, nauczyciel tysięcy lekarzy. Mentor, wzór do naśladowania. Pozostanie zawsze w naszej pamięci" - poinformował na Twitterze Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

We wpisie na Facebooku pracownicy uczelni przekazali, że Kokot od dłuższego czasu "ciężko chorował". "Dopóki starczyło mu sił, jeszcze redagował naukowe artykuły" - podkreślono.

Prof. Kokot był zaliczany do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Światową sławę przyniosły mu badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej oraz u chorych po przeszczepie nerki.

d239s44

Piotr Wawrzyk zostanie RPO? Gowin: jeżeli przepadnie, rozważymy Rokitę

"Odszedł wybitny nauczyciel pokoleń lekarzy, wspaniały Mentor, autor podręczników, poza wszystkim wyjątkowy Człowiek, który całe swoje życie poświęcił pacjentom i nauce. Współtwórca polskiej nefrologii. Był Mistrzem diagnostyki przy łóżku chorego, tytanem pracy" - podkreślił SUM.

Franciszek Kokot urodził się 24 listopada 1929 r. w Oleśnie. W 1948 r. należał do pierwszego rocznika studentów rozpoczynających naukę na otwartej wtedy Śląskiej Akademii Medycznej. Studia ukończył w 1953 r. W 1957 r. otrzymał stopień doktora medycyny. Pracę habilitacyjną obronił w 1962 r.

d239s44

Tytuł naukowy i stanowisko profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1969 r., nominację na profesora zwyczajnego w 1982 r. Od 1949 r. był związany zawodowo z macierzystą uczelnią, w której pracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów. W latach 1982-1984 był jej rektorem.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d239s44

Podziel się opinią

Share
d239s44
d239s44
Więcej tematów