Trwa ładowanie...
d3nlpzg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
śmierć

Nie żyje Tom Hayden, prominentny działacz amerykańskiej lewicy

• W wieku 76 lat zmarł Tom Hayden
• Hayden był przez wiele lat działaczem społecznym, aktywistą amerykańskiej lewicy i politykiem
• Przez 17 lat był mężem aktorki Jane Fondy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Tom Hayden, prominentny działacz amerykańskiej lewicy
(Wikipedia, Fot: Jay Godwin)
d3nlpzg

Tom Hayden, wieloletni działacz społeczny, aktywista amerykańskiej lewicy i polityk, a prywatnie przez blisko 20 lat mąż aktorki Jane Fondy, zmarł po długiej chorobie w wieku 76 lat w Kalifornii - podał w nocy z niedzieli na poniedziałek "Los Angeles Times".

Jeszcze jako student uniwersytetu stanowego Michigan Hayden był jednym z założycieli organizacji Studenci na rzecz Demokratycznego Społeczeństwa (Students for a Democratic Society, SDS), która - jak pisze Reuters - stanęła u źródła ruchów praw obywatelskich i antywojennych w latach 60.

Wsławił się m.in. studencką wyprawą na amerykańskie Południe, gdzie działał na rzecz rejestrowania się wyborców do udziału w wyborach, tam też został pobity i aresztowany za udział w protestach przeciw segregacji rasowej.

d3nlpzg

Najlepiej znany stał się jako jeden z ośmiu aktywistów, którym wytoczono proces pod zarzutem spiskowania i podżegania do przemocy za protest podczas burzliwej krajowej konwencji Partii Demokratycznej w Chicago w 1968 roku. Ostatecznie został oczyszczony z zarzutów.

W 1982 roku dostał się do parlamentu stanowego Kalifornii, a 10 lat później do stanowego Senatu. Łącznie funkcje publiczne sprawował przez 18 lat.

Później został szefem Ośrodka badań na rzecz Pokoju i Sprawiedliwości (Peace and Justice Research Center), lewicowego think tanku zajmującego się głównie analizą zaangażowania wojskowego USA w Iraku, Afganistanie i Pakistanie, a także polityką antynarkotykową i ubóstwem na świecie.

Zaangażowanie na rzecz politycznej lewicy Haydena nie osłabło wraz z upływem czasu; pozostawał aktywny m.in. na Twitterze. Ostatni wpis w tym serwisie zamieścił zaledwie w ubiegłym tygodniu. Publikował w gazetach takich jak "New York Times" i "Boston Globe". Napisał ponad 20 książek.

W 1973 roku poślubił aktorkę Jane Fondę; byli małżeństwem przez 17 lat i doczekali się dwóch synów.

d3nlpzg

Podziel się opinią

Share

d3nlpzg

d3nlpzg
Więcej tematów