Nie żyje rzecznik tzw. Państwa Islamskiego. Abu Mohamed al-Adnani zginął w okolicach Aleppo

• Informację podała agencja Amak
• Abu Mohamed al-Adnani miał zginąć podczas inspekcji oddziałów wojskowych
• BBC: rzecznik został zabity w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga Państwa Islamskiego
Flaga Państwa Islamskiego (Wikipedia)
WP

Państwo Islamskie (IS) poinformowało we wtorek w internecie o "męczeńskiej śmierci" swego rzecznika Abu Mohammeda al-Adnaniego. Portale bliskie dżihadystom podają, że al-Adnani zginął w syryjskim Aleppo.

Według powiązanej z IS agencji Amak, al-Adnani nadzorował tam "działania mające na celu odpieranie operacji militarnych przeciwko Aleppo". Reuters zwraca uwagę, że Państwo Islamskie kontroluje pewne obszary w prowincji Aleppo, ale nie w samym mieście Aleppo, gdzie rebelianci walczą z syryjskimi siłami rządowymi. Amak nie ujawnia, w jakich okolicznościach al-Adnani zginął.

Bojownicy wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), a także syryjscy rebelianci wspierani przez Turcję wyparli ostatnio dżihadystów z niektórych obszarów w prowincji Aleppo, odcinając ich od granicy z Turcją i prowadzących tamtędy szlaków zaopatrzeniowych.

WP

Al-Adnani był jednym z najbardziej znanych przywódców Państwa Islamskiego. Zamieszczał w internecie wiele przesłań audio, w których groził atakami przeciwnikom IS. Latem 2014 r. to on ogłosił utworzenie przez dżihadystów kalifatu na opanowanych przez nich obszarach Iraku i Syrii.

W maju al-Adnani wzywał sympatyków Państwa Islamskiego do dokonywania zamachów na Zachodzie podczas ramadanu.

Amerykanie wyznaczyli za głowę al-Adnaniego nagrodę wysokości 5 milionów dolarów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP