Trwa ładowanie...
d3tyad8

Nie żyje prof. Marian Filar

Zmarł prof. Marian Filar, wybitny znawca prawa karnego, były prorektor UMK, dziekan Wydziału Prawa i Administracji i poseł na Sejm. Miał 77 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje prof. Marian Filar
Nie żyje prof. Marian Filar (PAP)
d3tyad8

Informację o śmierci prof. Filara przekazał w mediach społecznościowych Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Marian Filar urodził się 6 października 1942 r. w Krośnie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Jak przypomniano w notce na stronie uczelni pracował w kopalniach węgla kamiennego, ucząc się jednocześnie w Pomaturalnym Technikum Górniczym w Krakowie.

"Praca pod ziemią dla człowieka z humanistycznym zacięciem, który miał głowę w chmurach, to była solidna nauka prawdziwego życia. W kopalni życiowo okrzepłem" - wspominał po latach.

d3tyad8

Nie został górnikiem. W 1967 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UMK, z którym związał całą swoją karierę zawodową, odbył także aplikację sądową. Doktorat uzyskał w roku 1972, habilitację w 1977 r., a tytuł profesora w 1988 r. W latach 1987-1990 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a w latach 1990-1993 prorektorem UMK do spraw studenckich.

Profesor Marian Filar specjalizował się w prawie karnym i polityce kryminalnej, był autorem niezwykle cenionych komentarzy do Kodeksu karnego, podręczników akademickich oraz ponad 180 prac m.in. z zakresu prawa medycznego i przestępstw na tle seksualnym. Wielokrotnie przebywał w zagranicznych uczelniach na stypendiach i jako wykładowca. Był współautorem wielu zmian w polskim prawie karnym. W latach 1997-2000 był wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku angażował się w działalność polityczną jako działacz i członek władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP z listy "Lewica i Demokraci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3tyad8

Podziel się opinią

Share
d3tyad8
d3tyad8
Więcej tematów