Trwa ładowanie...
d9bb21p

Nie żyje prof. Jerzy Kłoczowski. Wybitny badacz historii miał 93 lata

Zmarł prof. Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków XX wieku. O jego śmierci poinformował Instytut Europy Środkowo Wschodniej.
Share
Współpracownicy nazywali go "odnowicielem idei Europy Środkowo-Wschodniej".
Współpracownicy nazywali go "odnowicielem idei Europy Środkowo-Wschodniej".Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Rafał Michałowski
d9bb21p

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 2 grudnia 2017 r. w wieku 93 lat zmarł prof. dr Jerzy Kłoczowski - jeden z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku, autor i inicjator pionierskich prac z dziejów polskiego i europejskiego chrześcijaństwa" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

Współpracownicy nazywali go "odnowicielem idei Europy Środkowo-Wschodniej". Prof. Kloczkowski podczas II wojny światowej walczył z Niemcami, a w Powstaniu Warszawskim miał pseudonim "Piotruś". Przez dziesięciolecia był jednym z najbardziej znanych pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uznawano go za orędownika uczestnictwa polskiej historiografii w międzynarodowym życiu naukowym.

W latach 1989-1990 był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Lubelszczyzny, a następnie senatorem I kadencji. Był założycielem i wieloletnim prezesem zarządu Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Stworzył też Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, którym przez lata kierował.

d9bb21p

Podziel się opinią

Share
d9bb21p
d9bb21p
Więcej tematów