Nie żyje Bolesław Sulik, były szef KRRiT
Pod długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 83 lat zmarł Bolesław Sulik - filmowiec, scenarzysta, publicysta i krytyk, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz były członek Rady Nadzorczej TVP - poinformowała KRRiT.
Bolesław Sulik urodził się w 1929 roku. Był synem generała Nikodema Sulika, który w kampanii wrześniowej bronił wschodnich granic Polski. W 1946 roku Bolesław Sulik wyjechał z Polski i przez Włochy dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie w końcu lat 50. został dziennikarzem. Współpracował z miesięcznikiem literackim "Kontynenty", tygodnikiem "Tribune" i kwartalnikiem "Definitions". Potem rozpoczął współpracę z Radiem Wolna Europa i paryską "Kulturą".
Na początku lat 60. ukończył reżyserię, pisał też scenariusze filmowe. Jest autorem m.in. dokumentu "In Solidarity", krytycznie przedstawiającego Lecha Wałęsę.
W 1991 roku na stałe wrócił do Polski. W 1993 roku sejm wybrał go na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pierwszej kadencji. W 1995 roku był wiceprzewodniczącym, a od końca 1995 roku do końca kadencji w 1999 roku - przewodniczącym KRRiT. W lipcu 2000 roku został członkiem rady nadzorczej TVP, a w 2003 roku - kierownikiem działu artystyczno-literackiego w Agencji Filmowej TVP.
W maju 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego radia i telewizji".