Trwa ładowanie...
dzieci
11-02-2009 17:00

Nie żyje Albert Barillé, "ojciec" misia Colargola

W wieku 88 lat w Neuilly pod Paryżem zmarł współtwórca i producent francusko-polskiego serialu dla dzieci o przygodach misia Colargola. Albert Barillé był również bardzo znany we Francji jako twórca popularnonaukowych filmów animowanych "Było sobie życie", "Był sobie kosmos" i "Był sobie człowiek".

Nie żyje Albert Barillé, "ojciec" misia ColargolaŹródło: AFP
d2so8k5
d2so8k5

To właśnie Albert Barillé w latach siedemdziesiątych wymyślił serial animowany o przygodach misia Colargola, oparty na opowieściach francuskiej pisarki Olgi Pouchine. Francuskie dzieci uwielbiały ten serial, ale niewiele z nich wiedziało, że został on zrealizowany w polskiej wytwórni Se-ma-for.

Piosenkę, którą pamiętają z dzieciństwa zarówno liczni Francuzi, jak i Polacy, napisała piosenkarka i kompozytorka Mireille.

Albert Barillé przyczynił się również do edukacji młodzieży. Dzięki niemu powstały animowane seriale popularno-naukowe. Filmy te zostały zakupione przez telewizje 120 krajów. Ostatnia seria, poświęcona Ziemi i środowisku, jest obecnie wyświetlana we francuskiej telewizji.

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj