PolskaNie znaleźli Kopernika w grobie

Nie znaleźli Kopernika w grobie

W dwóch otwartych przez archeologów grobach w archikatedrze we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie) nie ma szczątków wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika - poinformował archeolog prof. Jerzy Gąssowski.

Naukowcy nie zrażają się jednak i nadal poszukują grobu i szczątków astronoma.

W pierwszym grobie są szczątki kobiety, która została pochowana w XVIII wieku, a w drugim - szkielet ok. 45-letniego mężczyzny. Prof. Gąssowski z Instytutu Antropologii i Archeologii Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku zaznaczył, że Kopernik zmarł w wieku 70 lat i został pochowany w XVI wieku. Zatem wyniki wstępnych badań odkrytych szczątków wykluczyły, że mogą należeć do astronoma.

Archeolodzy już drugi sezon poszukują w archikatedrze we Fromborku grobu i szczątków Mikołaja Kopernika. Badania prowadzone są przy jednym z bocznych ołtarzy fromborskiej archikatedry - ołtarzu Św. Krzyża. Według ówczesnego zwyczaju, każdy kanonik miał w katedrze ołtarz, którym w sposób szczególny się opiekował, a po śmierci był przy nim chowany.

Prof. Gąssowski tłumaczy, że przy ołtarzu Św. Krzyża naukowcy mogą odnaleźć szczątki kilku kanoników. Odnalezienie wśród tych szczątków choćby czaszki Kopernika może być jeszcze bardziej utrudnione, ponieważ w czasie potopu szwedzkiego Szwedzi dopuścili się profanacji katedry i powyrzucali szkielety pochowanych w niej osób.

Jeśli jednak naukowcy odnaleźliby czaszkę, którą z dużym prawdopodobieństwem można by określić jako czaszkę Kopernika, to wówczas - dzięki nowoczesnym metodom badawczym - można by zrekonstruować wygląd twarzy i porównać z ówczesnymi portretami astronoma.

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu. W latach 1491-1495 studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech (Bolonia, Padwa, Ferrara). W 1503 roku doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (od 1510), Olsztynie (1520-1521, w czasie wojny polsko-krzyżackiej).

Jest twórcą heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej.

Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej - to on sformułował prawo, że "gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy". Zmarł we Fromborku w 1543 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)