Nie zapominajmy o osobach niepełnosprawnych
Trzeciego grudnia przypada Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony 16 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
03.12.2008 | aktual.: 03.12.2008 01:00
Na świecie jest około 650 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Szacuje się, że stanowią oni około 10% ogółu społeczeństwa. W Polsce osoby z orzeczoną niepełnosprawnością stanowią około 13% mieszkańców.
Tylko 15% niepełnosprawnych Polaków pracuje zawodowo. Problemem jest rezerwa pracodawców wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych w firmach działających na otwartym rynku pracy. Również sami niepełnosprawni często rezygnują z podjęcia pracy, aby nie stracić świadczeń rentowych. Nadal w podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia przeszkadzają także bariery architektoniczne i utrudnienia w swobodnym podróżowaniu osób niepełnosprawnych.
Ludzie niepełnosprawni podkreślają, że coraz częściej mogą liczyć na zrozumienie i pomoc innych - jednakże ciągle jest wiele do zrobienia w sferze świadomości społecznej. Niewidoma dziennikarka Monika Cieniewska powiedziała, że nie należy bać się zaproponować pomocy osobie niepełnosprawnej, gdy widzimy, że może mieć kłopot z bezpiecznym wejściem do autobusu czy metra, lub z rozpoznaniem właściwego przystanku przy wychodzeniu z autobusu. Ludzie niepełnosprawni apelują także do kierowców o prawidłowe parkowanie samochodów, tak, aby nie zastawiały przejść w sposób uniemożliwiający przejazd wózkiem inwalidzkim lub utrudniający poruszanie się osobom niewidomym.
Według danych GUS najwięcej niepełnosprawnych Polaków (około 27%) to osoby z chorobami układu krążenia. Co czwarta osoba niepełnosprawna ma problemy z poruszaniem się. Następna liczną grupę niepełnosprawnych (17%) stanowią ludzie niewidomi i niedowidzący. podobna liczba osób cierpi na stałe schorzenia neurologiczne.