PolskaNie zamykajcie drzwi chorym na schizofrenię

Nie zamykajcie drzwi chorym na schizofrenię

W Polsce żyje około 400 tysięcy chorych na schizofrenię. Jednak co czwarty Polak nie ma świadomości, że schizofrenia to choroba psychiczna. Choć Polacy niewiele wiedzą na ten temat, kontaktom z chorymi towarzyszy najczęściej uczucie współczucia, zakłopotania, bezradności i lęk. Z taką reakcją chce walczyć Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Fundacja Komunikacji Społecznej. Pod patronatem Wirtualnej Polski, w ramach programu "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" ruszył właśnie konkurs literacki.

Słowo "schizofrenia" dosłownie oznacza "rozszczepienie umysłu": osoba dotknięta schizofrenią może mieć trudności w odróżnianiu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu jasnego toku myślowego oraz panowaniu nad emocjami. Jest to "rozszczepienie" pomiędzy myśleniem i czuciem. Pacjenci mają trudności w łączeniu obu tych procesów.

Schizofrenia zaczyna się na ogół u ludzi młodych, między 15. a 35. rokiem życia. Jest chorobą, na którą zachorować może potencjalnie każdy. W Polsce, według szacunków, cierpi na nią około 400 tys. osób.

Choroba, wbrew powszechnemu przekonaniu, jest uleczalna, a chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej, niż osoby zdrowe.

Leczenie chorego psychicznie jest znacznie skuteczniejsze, jeśli odbywa się przy współpracy rodziny oraz środowiska, w którym funkcjonuje osoba chorująca psychicznie. Badania naukowe prowadzone na świecie i w Polsce, dowiodły że jeśli rodzic, współmałżonek, czy też dzieci lub choćby współpracownicy czy pracodawcy mądrze współdziałają z osobami leczącymi i pomagają w terapii, wtedy ryzyko nawrotu choroby jest znacznie mniejsze – stwierdza psychiatra, prof. Jacek Wciórka, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Choć chorym tak potrzebne są prawidłowe ralacje społeczne, aktywność zawodowa chorych psychicznie jest najniższa wśród wszystkich grup niepełnosprawnych, natomiast chęć do podjęcia pracy jest wyjątkowo wysoka (90%). Jako, że wśród bezrobotnych, chorych na schizofrenię jest wiele osób z wyższym wykształceniem, a sporo - ma już doświadczenie zawodowe – stanowią oni duży potencjał rokujący nadzieje.

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą się przyczynić do poprawy sytuacji osób chorujących na schizofrenię. Uczestnikiem może być każda pełnoletnia osoba. Organizatorom zależy na świadectwach i opowieściach, które ukazują, w jaki sposób osoby chorujące na schizofrenię bywają wykluczane z aktywności zawodowej, bądź też - w jaki sposób udaje się im znaleźć swe miejsce na rynku pracy i realizować swoje plany zawodowe.

Konkurs zmierza do zebrania doświadczeń związanych z życiem zawodowym tych, którzy chorują, jak i tych, którzy spotykają chorujących poprzez swą pracę. Organizatorzy zachęcają również pracowników, którzy stykają się na co dzień w pracy z osobami chorującymi psychicznie oraz pracodawców, którzy zatrudnili osoby chorujące na schizofrenię, do opisania swych doświadczeń.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, w załączeniu; Informacje o programie "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" oraz zeszłorocznym konkursie: www.fks.dobrestrony.pl, www.schizofrenia.info

Obraz
Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)