PolskaNie wszystkie pensje służby zdrowia będą pod ochroną?

Nie wszystkie pensje służby zdrowia będą pod ochroną?

Przepisy ustawy o ochronie wynagrodzenia pracowników publicznych szpitali nie będą się odnosiły do wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, ale tylko do tych, w których toczą się postępowania egzekucyjne - taką poprawkę Unii Pracy poparła wieczorem sejmowa komisja zdrowia.

Wieczorem Komisja Zdrowia rozpatrzyła poprawki Unii Pracy zgłoszone podczas drugiego czytania do poselskiego projektu ustawy o ochronie pensji pracowników publicznych szpitali, firmowanego przez marszałka Sejmu. Prawdopodobnie jeszcze w piątek odbędzie się głosowanie nad tym projektem.

Komisja Zdrowia poparła również propozycję UP, aby ochrona przed komornikami dotyczyła nie tylko wynagrodzeń za pracę, ale także środków przeznaczonych na wypłatę świadczeń dla osób, które są zatrudnione w zoz-ach na umowę o dzieło albo umowę zlecenie.

Podczas drugiego czytania projektu sprawozdawca Komisji Zdrowia Stanisław Piosik (SLD) podkreślił, że jest to ustawa przejściowa; miałaby obowiązywać tylko do czasu znowelizowania kodeksu postępowania cywilnego w celu uniemożliwienia komornikom, w najbliższym czasie, zajmowania pieniędzy przeznaczonych na pensje dla pracowników na kontach zadłużonych szpitali.

5 lutego w życie weszła nowelizacji kpc. Przepisy te wywołały ostre protesty pracowników służby zdrowia obawiających się, że komornicy zaczną zajmować pieniądze przeznaczone na ich pensje.

Projekt ustawy o ochronie pensji pracowników publicznych szpitali przewiduje, że środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych albo wpływające na nie są przeznaczane w pierwszej kolejności na bieżącą wypłatę wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w zakładzie oraz na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzane tytułem odszkodowania. Na tę wypłatę przeznaczono by środki do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie posłowie podkreślali wyjątkowość sytuacji, w której znaleźli się pracownicy zadłużonych szpitali, przypominali o trwających w całym kraju protestach.

W środę Sejm debatował nad poselskimi (PiS i Samoobrony) projektami nowelizacji kpc, mającymi uniemożliwić komornikom zajmowanie na kontach publicznych zoz-ów pieniędzy na wypłatę pensji. Projekty trafiły do Komisji Nadzwyczajnej do spraw Zmian w Kodyfikacjach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)