Trwa ładowanie...
d2xbjbv
d2xbjbv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nie wiadomo, kiedy IPN opublikuje dane o politykach

Na razie nie wiadomo, kiedy Instytut Pamięci Narodowej ujawni informacje ze swych zasobów co do osób uczestniczących w życiu politycznym. We wrześniu IPN wstrzymał się z tym, by nie być posądzanym o udział w kampanii wyborczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xbjbv

Postaramy się, by nastąpiło to jak najszybciej. Na pewno ruszą prace, jak tylko będzie znany oficjalnie skład nowego parlamentu - powiedział rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Przypomniał, że zgodnie z uchwałą kolegium IPN, publikowane mają być informacje co do osób z danej grupy (np. parlamentarzystów) dopiero po zebraniu informacji o wszystkich osobach wchodzących w jej skład.

Według ustawy, IPN ma publikować dane o swych zasobach co do osób pełniących funkcje publiczne w 30 dni po objęciu danej funkcji - w tym przypadku liczy się moment zaprzysiężenia parlamentarzystów nowej kadencji. Będziemy robić wszystko, aby tego terminu dotrzymać - dodał Arseniuk.

Nie wiadomo, czy będą ujawnione dane o obecnych parlamentarzystach (pełnią oni funkcję do chwili zaprzysiężenia nowego parlamentu).

d2xbjbv

Spytany, co z innymi osobami pełniącymi funkcje publiczne, - ale nie pochodzące z wyborów, lecz z nominacji (np. obecni ministrowie czy szefowie urzędów centralnych) - Arseniuk odparł: "Trwają prace; zobaczymy, jak to będzie wyglądało".

25 września IPN opublikował pierwsze spisy osób publicznych oraz trzy inne katalogi: osób rozpracowywanych przez tajne służby PRL, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz osób zajmujących wysokie stanowiska w PRL.

Zgodnie z nową ustawą lustracyjną, która 15 marca weszła w życie, IPN miał w ciągu pół roku zacząć publikować te katalogi (spis osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL zakwestionował w maju Trybunał Konstytucyjny). Decyzję, by ruszyć z publikacją prezes IPN Janusz Kurtyka podjął po zapoznaniu się z ekspertyzami prawnymi oraz z opinią kolegium IPN. Kolegium uznało, że IPN powinien po 17 września rozpocząć publikację katalogów - ale dopiero po zebraniu informacji o wszystkich osobach wchodzących w skład danej grupy.

Prezes IPN Janusz Kurtyka mówił, że na mocy jego decyzji, do 21 października nie będą umieszczane w żadnych katalogach osoby "aktualnie uczestniczące w życiu politycznym - aby IPN nie był oskarżany o jakiekolwiek uczestniczenie w kampanii politycznej".

d2xbjbv

Ukazały się zaś informacje o tych grupach, które IPN już skompletował, a dane osoby "nie uczestniczą w bieżących kampaniach politycznych". Nie znalazły się tam zatem nazwiska osób, które kandydowały w wyborach - były zaś dane: prezydenta RP, premiera i marszałków obu izb parlamentu, RPO, członków władz IPN, prokuratorów IPN i Prokuratury Krajowej, sędziów SN, TS, TK i NSA oraz prezesów sądów i szefów prokuratur. Ich teczki są jawne i dostępne w IPN dla każdego obywatela.

Z ujawnionego spisu 441 osób publicznych wynika, że jako swych współpracowników tajne służby PRL zarejestrowały osiem osób wymienionych w tym katalogu. To 4 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, 2 - Trybunału Konstytucyjnego i po jednym - Sądu Najwyższego i Trybunału Stanu. Przy większości osób była adnotacja "nie figuruje w zasobach IPN".

Podziel się opinią

Share

d2xbjbv

d2xbjbv
d2xbjbv
Więcej tematów