"Nie warto bać się matury"
Uczniowie nie powinni bać się matury -
powiedziała szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Maria Magdziarz. Jej zdaniem wystarczy spojrzeć na wyniki, jakie
osiągnęli młodzi ludzie, którzy zdawali nową maturę w 2002 r. -
prawie wszyscy zdali.
Nakręca się spirala strachu. Najbardziej nowej matury boją się nauczyciele, ponieważ pierwszy raz zewnętrzna komisja oceni ich pracę. Boją się, więc aby zmotywować uczniów do nauki, opowiadają im, że będą mieli kłopoty z zaliczeniem. Uczniowie obawy zanoszą do domu i w ten sposób do grona przestraszonych dołączają rodzice - uważa Magdziarz.
Magdziarz przypomniała, że nauczyciele niezdaniem egzaminu straszyli także przed "starą" maturą, a potem okazywało się, że większość uczniów radziła sobie bez kłopotu. Dlatego zamiast bać się maturzyści powinni spojrzeć na wyniki swoich kolegów, którzy nową maturę zdawali w 2002 r. - powiedziała Magdziarz.
W 2002 r. ponad 4 tys. uczniów z całej Polski zdecydowało się na zdawanie nowego egzaminu maturalnego, reszta zdawała starą maturę. 95% maturzystów zaliczyło egzamin z języka polskiego, 90% zdało matematykę (w 2002 r. matematyka była na maturze przedmiotem obowiązkowym, w tym roku nie jest). Wszyscy zaliczyli egzaminy z języków obcych. Najgorzej wypadły historia sztuki (zaliczyło ją 73% zdających), fizyka (82%) i historia (88%).
Patrząc na te wyniki, chyba żaden maturzysta nie ma wątpliwości, że nowa matura nie jest wcale taka straszna, jak ją malują - dodała Magdziarz.
Matura rozpocznie się 18 kwietnia, do 29 kwietnia będą trwały egzaminy ustne obejmujące obowiązkowo język polski i obcy. W maju maturzyści będą przystępować do egzaminów pisemnych. Na maturze pisemnej obowiązkowo trzeba zdać język polski i obcy oraz wybrany przedmiot (lub przedmioty, maksymalnie trzy).