Nie takie bogate święta. Plany Polaków pokrzyżuje inflacja
Rosnąca inflacje, czyli po prostu rosnące ceny w sklepach, zmuszają Polaków do oszczędności. I to też tych świątecznych. Prawie połowa badanych w najnowszym sondażu dla Wirtualnej Polski deklaruje, że zamierza ograniczyć wydatki w grudniu - w tym wydatki na prezenty, a nawet potrawy wigilijne.
23.12.2023 11:41
Inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc. - wynika z szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to niewielki spadek względem odczytu za październik. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc. (wskaźnik cen 106,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. (wskaźnik cen 100,7).
Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w listopadzie żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 7,2 proc. w porównianiu do listopada 2022.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna ankietowani otrzymali pytanie, czy ze względu na inflację w tym roku mają zamiar ograniczyć świąteczne wydatki, w tym wydatki na prezenty oraz potrawy wigilijne.
Aż 49 proc. odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 17 proc. ankietowanych, a "raczej tak" 31 proc. Przeciwnego zdania było 37 proc. badanych - "raczej nie" odpowiedziało 28 proc., a "zdecydowanie nie" 10 proc. Brak zdania w tym temacie miało 14 proc. osób biorących udział w badaniu.
Wydatki na święta poszybowały w górę
Z danych GUS wynika, że w październiku tego roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 7544,98 zł brutto. Przyjmując, że w miesiącu pracujemy średnio 22 dni, w trakcie dnia pracy za średnią krajową pensję zarabiamy 248,8 zł "na rękę". "To oznacza, że potrzebujemy niemal 7 dni roboczych, aby zgromadzić środki finansowe na święta Bożego Narodzenia. W zeszłym roku było to 5,7 dnia - informuje serwis dlahandlu.pl, cytowany przez Wirtualną Polskę.
Jak podaje serwis, w 2021 roku pracownik otrzymujący wynagrodzenie minimalne musiał przepracować 10 dni, aby zarobić na wydatki świąteczne. W 2022 roku było to 12 dni, a teraz już 14 dni.
Badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski zrealizowano na grupie 1067 osób w dniach 8-10 grudnia. Badanie zrealizowano metodą CAWI.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski