Nie spali, bo wypłacali 500 plus. Kowary pobiły rekord w szybkości wypłaty dodatku

Urzędnicy w gminie Kowary nie spali dzisiejszej nocy. Czekali, aż ktoś z mieszkańców złoży wniosek w sprawie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. A gdy tylko pojawiły się pierwsze wnioski, od razu ekspresowym przelewem zrealizowali płatności.

Nie spali, bo wypłacali 500 plus. Kowary pobiły rekord w szybkości wypłaty dodatku
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL
Tomasz Molga

- Kowary są pierwszą gminą w Polsce, która wypłaciła świadczenie 500+ na pierwsze dziecko - poinformowała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Tym samym gmina z woj. Dolnośląskiego zwyciężyła w nieoficjalnym konkursie prowadzonym przez minister. Gmina, która najszybciej wypłaci świadczenie, mogła liczyć na osobistą wizytę minister.

Nie spali, bo wypłacali 500 plus

Okazuje się, że w nocy z 30 czerwca na 1 lipca w Kowarach doszło do szczególnej mobilizacji. Urzędnicy nie poszli spać, tylko czekali przy komputerach, aż wpłyną wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko.

- Zrealizowaliśmy wszystkie wnioski, które pojawiły się w godzinach od północy do 1.30 - mówi WP Elżbieta Zakrzewska, burmistrz Kowar. - Chcieliśmy wygrać ten konkurs, aby odwiedziła nas pani minister. Jesteśmy gminą, w której piętrzą się problemy społeczne. Zamierzam pokazać, jak sobie z nimi radzimy - dodała.

Dodajmy, że według oficjalnego harmonogramu programu 500 plus rodziny miały otrzymać pieniądze dopiero w październiku. Tłumaczono to długim procesem weryfikacji wniosków. Nie brakowało jednak komentarzy, że przelew okrągłej sumy na konto tuż przed wyborami ma przypomnieć Polakom, kto się o nich najbardziej troszczy.

Co minister zobaczy w Kowarach? Sprytny plan burmistrz

Kowary słyną z kopalni uranu, będącej dziś atrakcją turystyczną oraz fabryki naczep samochodowych Kempf. Niegdyś działała tam znana na całym świecie fabryka dywanów, jednak zamknięto ją w 2009 roku.

Tak naprawdę burmistrz chodzi jednak o przedstawienie problemu rodzin pochodzenia romskiego, napływających do Kowar. Kilka lat temu głośno było o ich konflikcie z rodowitymi mieszkańcami tej miejscowości. Kilka polskich rodzin nie chciało mieszkać w jednym bloku wspólnie z Romami i żądało ich eksmitowania. Z kolei radni gminy chcieli ograniczenia programów socjalnych dla Romów.

Obecnie dzięki rządowej dotacji w Kowarach realizowany jest program integracji społeczności romskiej w Polsce. W ramach powierzonych prac Romowie wykonują czynności porządkowe na terenie Kowar, dzięki czemu wspierają utrzymanie czystości miasta. Jednocześnie spłacają zadłużenie czynszowe za swoje lokale mieszkaniowe.

Masz newsa , zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (51)