PolskaNie skacz do wody "na główkę"!

Nie skacz do wody "na główkę"!

Każdego roku w Polsce setki młodych ludzi, głównie chłopców i młodych mężczyzn, doznaje urazów kręgosłupa w wyniku skoków do wody. W ich następstwie często dochodzi do tragedii - uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu kończyn. Młodzi ludzie po wypadku często zmuszeni są do rozpoczęcia życia na wózku inwalidzkim - ostrzega już po raz piąty Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Radość, woda, zabawa. Skok. Cisza. Długa cisza. Załamanie, tragedia. I wózek, który jest jak wyrok, ponieważ będzie już wiernym towarzyszem każdego kroku skoczka - mówi Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. - Tak często wygląda historia osoby, która uszkodziła kręgosłup w wyniku skoku do wody. Rokrocznie wciąż wielu ludzi wykonuje ten ostatni skok. Na szczęście, i mamy nadzieję, że m.in. dzięki naszej kampanii, ich liczba stale maleje. Nie zmienia to faktu, że wciąż jest wielu ludzi, których życie uległo radykalnej zmianie - nie mogą przez jakiś czas uczyć się i pracować. Chcemy im pomóc. I właśnie z myślą o nich i dla nich stworzyliśmy Fundusz Pierwszy Krok, który pomoże im w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, zniesieniu barier architektonicznych czy też w zdobyciu wykształcenia. Wiemy, że nie należy tylko edukować, dlatego też staramy się pomagać i działać kompleksowo.

Celem kampanii "Płytka wyobraźnia to kalectwo" jest przede wszystkim ostrzeganie przed młodzieńczą brawurą i skutkami nierozważnych skoków do wody. W jej ramach były i są organizowane liczne zajęcia edukacyjne. Policja, ratownicy WOPR i Straż Miejska przeprowadzili szereg lekcji dla uczniów podstawówek i liceów - z jednej strony ostrzegając przed skutkami skoków - z drugiej dostarczając wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Stowarzyszenie dociera również i pomaga ofiarom wypadków.

Szczególnie na początku terapii niezwykle istotne jest, by przekonać młode osoby, że wózek inwalidzki nie oznacza końca życia i nie skazuje na wyobcowanie ze społeczeństwa. Z myślą o ofiarach niefortunnych skoków do wody, a także wypadków samochodowych Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji utworzyło wspólnie z Fundacją Sue Ryder specjalny fundusz "Pierwszy krok". Jego celem jest ułatwienie "pierwszego kroku" w powrocie do aktywnego życia osobom po wypadku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)