PolskaNie rejestrowali przestępstw, by mieć mniej pracy

Nie rejestrowali przestępstw, by mieć mniej pracy

Kolejni dwaj policjanci z Grójca (Mazowieckie) staną przed sądem, m.in. w związku z nierejstrowaniem zgłaszanych kradzieży lub rozbojów i poświadczaniem nieprawdy. Według prokuratury, policjanci nie rejestrowali zgłoszeń pokrzywdzonych prawdopodobnie po to, by nie przysparzać sobie dodatkowej pracy.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu, Małgorzata Chrabąszcz.

Według prokuratury sprawa dotyczy 60 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. W przypadku 10 funkcjonariuszy akty oskarżenia wpłynęły do sądu już wcześniej. Teraz prokuratura przygotowała akt oskarżenia wobec dwóch kolejnych policjantów: Arkadiusza W. i Leszka P., a następne sprawy trafiać będą do sądu sukcesywnie. Policjanci nie przyznają się do winy - powiedziała Chrabąszcz.

Według aktu oskarżenia, "Arkadiusz W. i Leszek P. od stycznia 2001 roku do października 2003 roku w Słomczynie i Grójcu, działając na szkodę interesu publicznego i prywatnego, wykonując czynności z udziałem osób, które zgłaszały popełnienie na ich szkodę przestępstw, poświadczali nieprawdę w dokumentach".

Zdaniem prokuratury, jeśli na policję przychodziła osoba poszkodowana i zgłaszała kradzież np. pieniędzy na giełdzie samochodowej w Słomczynie, policjanci nie podejmowali działań zmierzających do ustalenia sprawcy przestępstwa. W swoich dokumentach nie ujawniali kradzieży, ale ograniczali się do wskazania, że pieniądze zostały utracone w okolicznościach nie związanych z przestępstwem lub wykroczeniem.

Utrudniali w ten sposób przeprowadzenie postępowań przygotowawczych zgodnie z procedurą karną i pomogli tym samym sprawcom takich przestępstw uniknąć odpowiedzialności karnej. Można domniemywać, że chodziło im o to, żeby mieć jak najmniej pracy. Jednak żaden z policjantów nie przyznaje się do tego - dodała rzeczniczka radomskiej prokuratury.

Małgorzata Chrabąszcz podkreśliła, że obaj oskarżeni są zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5. Sąd może też orzec zakaz wykonywania zawodu policjanta - powiedziała rzeczniczka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)