Trwa ładowanie...
d3rfw75
16-06-2006 10:49

Nie płacisz podatku? Będziesz ekskomunikowany!

Wiele kontrowersji wywołało oświadczenie rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK) w związku z watykańską notą, dotyczącą porzucenia Kościoła. Niemieccy biskupi stwierdzili, że ci, którzy w urzędzie skarbowym składają oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła są automatycznie ekskomunikowani.

d3rfw75
d3rfw75

W marcu br. Papieska Rada ds. Interpretacji Tekstów Prawnych skierowała do przewodniczącego episkopatu USA informację, że oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła złożone przed instytucjami świeckimi nie posiada konsekwencji kanonicznych. Sprawa dotyczyła jednak kwestii małżeńskich. Watykański dokument stwierdził, że akt apostazji następuje dopiero wtedy, gdy spełnione są trzy warunki: wewnętrzna decyzja, zewnętrzne oświadczenie oraz przyjęcie tegoż przez kościelną zwierzchność.

Kanoniści DBK podkreślają, że "przyjęcie oświadczenia" nie musi odbywać się osobiście i ma miejsce również, gdy parafie otrzymują powiadomienie od urzędu skarbowego o wystąpieniu danego członka z Kościoła. Oświadczenie złożone w urzędzie zostaje udokumentowane w księdze chrztów. Niemieccy biskupi poinformowali, że na podstawie zwyczaju, który od wielu lat istnieje w kraju także oświadczenie złożone przed świeckimi władzami jest kanoniczne ważne. Ma to związek z opodatkowaniem Kościołów w Republice Federalnej Niemiec.

Biskupi podkreślają, że wystąpienie z Kościoła z powodu podatku kościelnego jest ciężkim zaniedbaniem i wyrazem braku solidarności z Kościołem, który z podatku kościelnego utrzymuje ogromną ilość instytucji charytatywnych oraz bieżącą działalność ewangelizacyjno-misyjną.

Informacja o stanowisku niemieckich biskupów wywołuje dezaprobatę konserwatystów. Twierdzą, że zdecydowana retoryka biskupów ujawnia się wtedy, gdy chodzi o pieniądze, a nie o obronę prawd wiary katolickiej. Uważają ponadto, że stanowisko biskupów jest sprzeczne stanowiskiem notą Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych.

d3rfw75

Oświadczenie DBK nie jest bez znaczenia dla polskich katolików, którzy legalnie pracują w Niemczech i tam też płacą podatki. Przy wypełnianiu karty podatkowej (Lohnsteuerkarte) każdy jest zobowiązany do podania wyznania. Niektórzy Polacy ukrywają swoją przynależność kościelną, deklarując status bezwyznaniowca (konfessionslos) lub decydują się na wystąpienie z Kościoła, aby zaoszczędzić na podatku. W takich sytuacjach proboszcz miejscowej parafii ma obowiązek przesłania informacji o wystąpieniu z Kościoła do macierzystej diecezji w Polsce.

d3rfw75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rfw75
Więcej tematów