PolskaNie płacą fiskusowi zgodnie z prawem

Nie płacą fiskusowi zgodnie z prawem

Wokół niepłacenia podatków narosło wiele
mitów. Mówi się np., że zwolnieni są z nich rolnicy. Tymczasem
uiszczają oni podatek rolny. Często słyszy się też zarzuty, że nie
płacą podatków uprzywilejowane firmy. Robią to jednak zgodnie z
prawem, bo przepisy obowiązujące zarówno w prawie polskim, jak i
unijnym w określonych sytuacjach na to pozwalają - pisze "Gazeta
Prawna".

25.10.2005 | aktual.: 25.10.2005 09:13

Zwolnienia podatkowe mają znaczenie socjalne, ekonomiczne czy nawet polityczne. I tak istnienie zwolnień podatkowych z tytułu prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) ma na celu m.in. wspieranie przedsiębiorczości na terenach, gdzie panuje duże bezrobocie. Ulgi w SSE przyczyniły się do tego, że zainwestowano tam ponad 22 mld zł i zatrudniono ponad 92 tys. osób. Również dodatkowe 120 tys. osób znalazło pracę dzięki funkcjonowaniu SSE - poinformowano "GP" w resorcie gospodarki.

Niektóre SSE powoływano dla szczególnych celów. Na przykład w Krakowie chodzi o przyciągnięcie dobrze prosperujących firm wysokich technologii, które przyczyniają się do rozwoju technologicznego regionu.

Z preferencji korzystają również zakłady pracy chronionej. Zwolnione są z podatku od nieruchomości. Oprócz tego korzystają również z określonych ulg w podatkach dochodowych: od osób fizycznych oraz prawnych. W zakładach pracy chronionej znajduje jednak zatrudnienie wielu niepełnosprawnych, którym w innych firmach trudno byłoby znaleźć pracę.

Często mówi się też o tym, że podatku dochodowego nie płacą rolnicy. Tymczasem trzeba pamiętać, że uiszczają oni inny podatek - rolny.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiła się też możliwość uzyskania zwolnienia podatkowego dochodów z dywidend. Chodzi o to, że dywidendy wypłacane przez polskie spółki firmom z innych krajów UE są u nas zwolnione z podatku dochodowego.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)