Polska"Nie muszę brać udziału w przesłuchaniach PiS"

"Nie muszę brać udziału w przesłuchaniach PiS"

PiS chce debaty na temat sytuacji polskiego rolnictwa. Politycy tej partii zaprosili na nią w poniedziałek ministra rolnictwa Marka Sawickiego; debata miałaby się odbyć w niedzielę w Centrum Programowym PiS. - W przesłuchaniach PiS nie muszę brać udziału - oświadczył Sawicki.

Jak mówili szef sztabu PiS Tomasz Poręba i europoseł Janusz Wojciechowski, godzinna debata miałaby dotyczyć trzech tematów: polskiej wsi w UE, sytuacji ekonomicznej na wsi oraz żywności genetycznie modyfikowanej. Ze strony PiS w debacie mieliby wziąć udział Wojciechowski lub b. europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

- Debaty są potrzebne, jesteśmy na nie gotowi, ale zapraszamy tutaj; to PO i PSL rządzą od czterech lat, a Centrum Programowe PiS jest świetnie przygotowane, by taką debatę zorganizować - mówił Poręba. Jak poinformował, w poniedziałek wysłał pismo do szefa sztabu PSL Eugeniusza Grzeszczaka z propozycją debaty.

- Liczymy, że minister Sawicki tej oferty nie odrzuci i stawi się w tej debacie. Liczę, że będzie mi dane rozmawiać na ten temat z szefem sztabu PSL - powiedział Poręba.

- W niedzielę jestem na dożynkach w Częstochowie. Jeżeli chodzi o debaty, to wydaje mi się, że sztaby wyborcze dzisiaj ustaliły, jaka będzie ich formuła, zasada debat została ustalona, z tej zasady wyłamuje się PiS. W debatach ustalonych przez sztaby wyborcze będę brał udział, w przesłuchaniach PiS - nie muszę - powiedział Sawicki, pytany o propozycję PiS.

Wojciechowski odniósł się do słów wicepremiera, lidera PSL Waldemara Pawlaka, który zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu debatę wyborczą w kwestiach dotyczących Polski, Europy i świata.

- Jeśli chodzi o rolnictwo to zachęcałbym, aby PiS wystawiło kandydata do rozmowy z ministrem Markiem Sawickim, bo on jest doktorem nauk rolniczych. Zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego do porozmawiania o całokształcie spraw, w każdej stacji radiowej czy telewizyjnej, kiedy tylko zechce. Jeśli będę tutaj, na miejscu, to też z przyjemnością się spotkam - mówił Pawlak.

- Jako strona wezwana chcemy zaproponować formułę debaty, oczywiście w centrum programowym PiS. W każdym temacie strona reprezentująca PiS i PSL zadaje po dwa pytania w każdym bloku tematycznym. Minuta na pytanie, dwie na odpowiedź. Po pół minuty na kontrę i rekontrę do tej odpowiedzi. Cała debata zawarłaby się w 48 minutach licząc same pytania. Po 3 minuty na podsumowanie - odparł Wojciechowski.

- Prezes Pawlak nie jest kandydatem na przyszłego premiera i nie bardzo zanosi się, żeby był. W związku z tym pan marszałek Wojciechowski jak i doktor Kuźmiuk mogą także, jeśli ten wyrazi taką wolę, zasiąść z premierem Pawlakiem do stołu i rozmawiać z nim jako nasi eksperci od rolnictwa - podkreślił rzecznik PiS Adam Hofman.

Poręba dodał, że PiS nie zamierza brać udziału w debatach, których organizację uzgodniły cztery sztaby: PO, PSL, SLD i PJN. Poręba powtórzył, że jego partia chce debatować w Centrum Programowym PiS.

Sześć debat wyborczych w ciągu pięciu tygodni, pierwsza w ten piątek; jako ostatnia debata liderów partyjnych - to ustalenie, które zapadło podczas spotkania szefów sztabów wyborczych.

- Wziąłem udział w tym spotkaniu. przedstawiłem stanowisko PiS, które powtarzamy konsekwentnie, że jesteśmy gotowi na debaty. Powtarzamy - debaty są potrzebne. Jesteśmy na nie gotowi, ale zapraszamy do centrum programowego - powiedział Poręba.

Grzeszczak odniósł się do zaproszenia PiS ws. debaty wyborczej, skierowanego do Sawickiego. - Propozycja jest propozycją jednostronną. My stworzyliśmy możliwość debaty tutaj w określonym, neutralnym miejscu, tak że nie sadzę, byśmy mogli podejmować propozycje jednostronne na określonych ściśle warunkach - powiedział na briefingu prasowym w sejmie Grzeszczak.

Zaznaczył, że zachowanie szefa sztabu wyborczego PiS Tomasza Poręby - który na spotkaniu w sejmie z szefami sztabów wyborczych innych partii powiedział, że warunki, które chcą wzajemnie uzgodnić, "absolutnie" nie interesują PiS - "może sprawić, że niekonieczne jednostronne warunki do debaty muszą być przyjmowane".

Wojciechowski zaapelował też do przedstawicieli wszystkich partii, w szczególności PSL, o poparcie apelu Jarosława Kaczyńskiego zawartego w piśmie w sprawie dopłat dla polskich rolników, skierowanym do przewodniczącego Komisji Unii Europejskiej Jose Manuela Barroso.

- Polscy rolnicy zasługują na równe dopłaty. Polacy zasługują na więcej. Jestem głęboko przekonany, że wyrównanie dopłat bezpośrednich leży w interesie Unii Europejskiej - napisał Kaczyński w liście do Barroso.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)