Polska"Nie można karać pracowników za skontrolowanie Glempa"

"Nie można karać pracowników za skontrolowanie Glempa"

Sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział, że złoży interwencję poselską do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie powołania komisji, która miałaby wyjaśnić w trybie pilnym okoliczności kontroli prymasa Polski kard. Józefa Glempa na podszczecińskim lotnisku w Goleniowie.

Jak wyjaśnił, oczekuje, że powołana przez Urząd komisja po zbadaniu sprawy udzieli wszelkich niezbędnych wyjaśnień, szczególnie dotyczących konsekwencji dyscyplinarnych wobec pracowników lotniska, którzy odpowiadali za przeprowadzoną kontrolę hierarchy.

Polityk SLD chce też, by komisja wyjaśniła okoliczności "interwencji w tej sprawie posła PiS Joachima Brudzińskiego oraz wojewody zachodniopomorskiego Roberta Krupowicza".

Napieralski podkreślił, że nie można karać pracowników, którzy zgodnie z obowiązującym prawem wykonywali swoje obowiązki. Zaznaczył, że hierarchowie kościołów zgodnie z przepisami podlegają rutynowej kontroli na lotniskach.

Jak dodał, według jego wiedzy prymas został skontrolowany w sposób "godny" wykrywaczem do metali w osobnym pomieszczeniu, ponieważ z przyczyn zdrowotnych nie mógł przejść przez bramkę na sali odpraw. Zaznaczył też, że kardynał ani nie miał pretensji do służb portu lotniczego, ani też nie skarżył się na sposób odprawy.

Napieralski zadeklarował, że jest gotów służyć pomocą prawną, pracownikom, których - jak dodał - ukarano.

Jak informował we wtorek prezes portu Maciej Jarmusz, dwóch pracowników ochrony lotniska zostało zawieszonych w wykonywaniu swych obowiązków po tym, jak w sobotę poddano na lotnisku kontroli osobistej kard. Józefa Glempa.

Pracownik, który dokonał kontroli, został oddany do dyspozycji firmie zewnętrznej, w której jest zatrudniony i ma zakaz wstępu na lotnisko. Wobec drugiego, dowódcy zmiany Straży Ochrony Lotniska, który miał w tym czasie służbę, toczy się postępowanie. Decyzja w jego sprawie ma zapaść podczas czwartkowego posiedzenia zarządu portu.

Dyrekcja portu uznała, że kontrola prymasa wynikała z nieuzasadnionej nadgorliwości i bezkrytycznego podejścia do obowiązujących przepisów.

To to samo, gdybyśmy poddali kontroli osobistej Dalajlamę czy prof. Władysława Bartoszewskiego - tłumaczył Jarmusz. Konieczny jest jeszcze rozsądek - zaznaczył. Dyrektor wysłał po incydencie do prymasa list z przeprosinami.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla, Krupowicz "prosił dyrektora portu lotniczego w Goleniowie o przekazanie mu informacji dotyczącej zajścia na lotnisku oraz wyraził zadowolenie z faktu, iż dyrekcja lotniska zamierza wystosować list z przeprosinami do prymasa Józefa Glempa".

Wojewoda dodał, że dyrektor portu lotniczego w Goleniowie prowadzi samodzielną politykę kadrową. Muchla przekazała, że Krupowicz nie będzie komentował wystąpień prasowych polityków, którzy startują w zbliżających się wyborach.

Sekretarz generalny PiS poseł Brudziński przyznał, że rzeczywiście rozmawiał z wojewodą o incydencie, którego był świadkiem.

Byłem szczerze zdumiony zachowaniem ochroniarzy, wobec osoby tak zasłużonej dla polskiego kościoła i demokracji, osoby noszącej na swych ramionach majestat prymasowski. Swoim oburzeniem podzieliłem się z wojewodą - wyjaśnił. Nie interweniowałem w sprawie wyrzucenia kogokolwiek z pracy, tym bardziej, że nikt nie został zwolniony - dodał polityk.

Odmówił komentowania wypowiedzi Napieralskiego, bo "nie ma czasu na głupoty".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)