PolskaNie ma porozumienia PO i LiD w sprawie ustawy medialnej

Nie ma porozumienia PO i LiD w sprawie ustawy medialnej

Nie ma porozumienia między PO i LiD w
sprawie nowelizacji ustawy medialnej - zapewnił wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, odnosząc się do
publikacji "Dziennika", że obie partie są bliskie takiego
porozumienia. Dodał jednak, że LiD chce zmian w mediach
publicznych.

Nie ma porozumienia PO i LiD w sprawie ustawy medialnej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

27.02.2008 | aktual.: 12.11.2009 12:47

Nie ma porozumienia, nasze stanowisko jest jasne. W tych zmianach ustawowych musi być wpisana misja, licencje programowe, musi być wpisany abonament, musi być wpisana inna rola telewizji publicznej, bo radio - można powiedzieć - ma wymiar regionalny, ale telewizja straciła ten wymiar regionalny i my bardzo chcemy, żeby zostało to przywrócone - powiedział Szmajdziński w radiowych "Sygnałach Dnia".

Ponieważ nie ma porozumienia w tych sprawach i mamy wątpliwości co do konstytucyjności możliwości odwołania tych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, no to jak widać - na podstawie tego co powiedziałem - o jakim porozumieniu można mówić na tym etapie? - dodał wicemarszałek.

Zapewnił jednak, że LiD jest zainteresowany zmianami w ustawie o rtv. Oczywiście jesteśmy zainteresowani tym, żeby zmiany nastąpiły, bo uważamy, że ta Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a w konsekwencji kierownictwo radia i telewizji publicznej, powinno odejść - podkreślił Szmajdziński.

"Dziennik" poinformował, że PO i LiD są bliskie porozumienia w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Według gazety, PO chce, by układ był zawarty w najbliższych "godzinach", a nowelizacja przyjęta przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Gazeta napisała, że kluczowe rozmowy dotyczące zmian w ustawie o rtv przeprowadził szef klubu PO Zbigniew Chlebowski z liderami LiD Jerzym Szmajdzińskim i Wojciechem Olejniczakiem.

Połączone sejmowe komisje kultury i infrastruktury pracują nad projektem nowelizacji ustawy medialnej.

Przygotowana przez PO nowelizacja ustawy o rtv ma zmienić sposób powoływania zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia oraz ograniczyć kompetencje KRRiT. Projekt zwiększa też skład KRRiT - z pięciu do siedmiu członków.

Projekt noweli znacząco uszczupla też kompetencje Krajowej Rady: przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców (z wyjątkiem kontroli programowej), przyznawanie lub odbieranie statusu nadawcy społecznego ma bowiem należeć do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
KPO: ciekawe nabory w listopadzie
Przemysław Lewandowski
Funduszowe żłobki
Agnieszka Lewandowska
Komentarze (0)