Nie ma po co jechać
Polacy z wyższym wykształceniem nie powinni
liczyć na to, że będą poszukiwanymi pracownikami w Unii
Europejskiej. Szanse mają jedynie osoby, które chcą tam
samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą - pisze w "Gazecie Prawnej"
Andrzej Kaniewski.
Na zatrudnienie w Unii Europejskiej liczyć mogą przede wszystkim osoby z wykształceniem technicznym - mówi Maciej Krzysztofik, prezes firmy Jobs.pl. "Już teraz otrzymujemy od zachodnich pracodawców oferty, ale zawierają one jedną ważną klauzulę - chętni do pracy muszą mieć paszport unijny, co w tej chwili ogranicza liczbę kandydatów głównie do osób pochodzenia niemieckiego".
W Niemczech 150 tys. absolwentów uniwersytetów i ponad 70 tys. absolwentów wyższych szkół zawodowych nie ma pracy. W ciągu zaledwie roku liczba byłych studentów, którzy nie mogą znaleźć pracy, wzrosła prawie o 24%. Co gorsza, o jedną czwartą w ciągu dwunastu miesięcy zmalała w Niemczech liczba ofert pracy dla osób z wyższym wykształceniem - informuje publicysta "GP".
Podkreśla on, że to zła wiadomość dla Polaków, którzy liczą na to, że po studiach będą mogli zarobić u sąsiadów na pierwszy samochód czy mieszkanie. Utrzymująca się już ponad rok stagnacja gospodarcza na Zachodzie powoduje, że osobom z wyższym lub średnim wykształceniem nie zawsze udaje sie uzyskać pracę w pełni je satysfakcjonującą.