Trwa ładowanie...
detsl2d
24-08-2005 14:35

Nie ma decyzji o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz
powiedział dziennikarzom, że na razie nie chce podejmować
decyzji w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na
którym odbyłoby się głosowanie nad wetem prezydenta do ustawy o
zwrocie podatku VAT na materiały budowlane.

detsl2d
detsl2d

Nie chcę na razie podejmować decyzji w tej sprawie. Czekam na opinię klubów - zaznaczył Cimoszewicz. Jak dodał, będzie to też wymagało konsultacji z Prezydium Sejmu.

Marszałek poinformował też, że zwrócił się do premiera o bardzo szczegółowe uzasadnienie, wszystkie argumenty, jakie rząd przedstawiał na rzecz zawetowania tej ustawy. Do dnia jutrzejszego chcę wszystko skrupulatnie zbadać - oświadczył.

Kluby Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ligi Polskich Rodzin chcą, aby odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajęliby się wetem prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane. Nie zainteresowana jest Platforma Obywatelska.

W poniedziałek, 29 sierpnia, odbędzie się uroczyste spotkanie posłów i senatorów z okazji 25-lecia "Solidarności". We wtorek, jeszcze przed decyzją prezydenta, Cimoszewicz mówił, że nie planuje zwoływania dodatkowego posiedzenia Sejmu w celu rozpatrywania ewentualnego weta do ustawy o zwrocie VAT w budownictwie. Marszałek był zdania, że prezydent powinien ustawę podpisać.

detsl2d

Ustawa z 29 lipca miała złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7% do 22% Zakładała, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 r., natomiast zwrot miał dotyczyć okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.

Według konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, jeżeli nie będzie posiedzenia, na którym Sejm zająłby się wetem prezydenta, "działa zasada dyskontynuacji prac legislacyjnych". Oznacza to, że jeśli nie zakończy się w pełni bieg postępowania ustawodawczego danej kadencji Sejmu, to ustawa po prostu przestaje istnieć i wędruje do kosza. Nowy Sejm nie ma obowiązku rozpatrywać weta - powiedział Winczorek.

detsl2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
detsl2d
Więcej tematów