PolskaNie jest tak źle z tolerancją dla obcych w Polsce

Nie jest tak źle z tolerancją dla obcych w Polsce

Spośród 47 tys. spraw, które trafiły do biura Rzecznika Praw Obywatelskich w ubiegłym roku, niewielki odsetek dotyczył przestępstw na tle rasowym - napisał rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski w oświadczeniu przesłanym z okazji obchodzonego 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.

Rzecznik jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to, iż wszystkie problemy związane z różnorodnością narodową i kulturową zostały w Polsce rozwiązane. "Polska jest państwem wielonarodowym. Mamy mniejszości narodowe, grupy etniczne, gościmy kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców. Z ostrożnym optymizmem należy stwierdzić, że przestępstwa na tle rasowym stanowią obecnie w naszym kraju niewielki margines" - czytamy w oświadczeniu Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik zwrócił uwagę na sytuację Romów w Polsce. Wskazał na dramatyczną sytuację ekonomiczną rodzin romskich, złe warunki mieszkaniowe, a także nierówny dostęp do edukacji. "Wbrew zaleceniom Europejskiej Komisji ds. Rasizmu i Nietolerancji, w naszym kraju nadal istnieje w szkołach kilka klas romskich, co może służyć tylko utrzymywaniu podziałów kulturowych i wzmacniać poczucie izolacji społecznej" - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie rzecznik podkreślił, że problem Romów nie dotyczy tylko Polski, ale ma wymiar europejski. "Jednak piękne tradycje wielokulturowości, tolerancji, poszanowania innych narodów i grup etnicznych szczególnie zobowiązują nasz kraj do działania" - zaznaczył.

Według narodowego spisu powszechnego z 2002 roku, w Polsce narodowość romską deklaruje ok. 13 tys. obywateli. Spośród nich ponad tysiąc mieszka w województwie mazowieckim, ok. 2 tys. - zamieszkuje woj. małopolskie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)