"Nie daj szansy AIDS, zrób test na HIV"
Przełamywanie stereotypów w podejściu do HIV
i AIDS oraz zachęcenie do wykonania testu na obecność wirusa przez
osoby, które uważają, że ten problem ich nie dotyczy - to główny
cel ogólnopolskiej kampanii społecznej pod
hasłem "Nie daj szansy AIDS, zrób test na HIV".
06.10.2004 | aktual.: 06.10.2004 18:25
Kampania organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęła się konferencjami prasowymi w Warszawie, Łodzi i Krakowie.
W tej chwili szacujemy, że w Polsce jest ok. 30 tys. osób zakażonych wirusem HIV, każdego roku wykrywamy ponad 600 nowych przypadków - powiedziała w Warszawie dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. Dodała, że ponad 50% zakażeń w Polsce dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a do 73% wszystkich zakażeń HIV w 2003 r. doszło poprzez kontakty heteroseksualne.
Dlatego do takiej właśnie grupy - ludzi młodych, "których styl życia związany jest ze zmianą co najmniej jednego partnera seksualnego" - skierowano tegoroczną kampanię, która potrwa do końca grudnia i prezentowana będzie w telewizji, radiu, kinach, prasie, Internecie oraz plakatach. Ma ona m.in. przekonać ludzi, że nawet wierność jednemu partnerowi nie gwarantuje, że nie jesteśmy zarażeni HIV, a jedyny sposób, by się o tym przekonać, to wykonanie testu.
W ostatnich latach spada poziom wiedzy Polaków na temat HIV i AIDS - powiedział prof. Zbigniew Izdebski. Dodał, że ważne jest, by osoby, które miały w swoim życiu ryzykowne zachowania seksualne, chciały wykonać test na HIV i właśnie do tego ma je nakłonić ta kampania.
Przewodnicząca zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS Anna Boroń-Kaczmarska zapewniła, że każda osoba, która będzie miała taką potrzebę, może wykonać podstawowe badanie przesiewowe w kierunku zakażenia HIV w warunkach "absolutnej poufności" w jednym z 16 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, które Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi w całej Polsce. Badania te są bezpłatne.
Podczas inauguracji kampanii w Łodzi poinformowano, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku na terenie woj. łódzkiego wykryto 45 nowych przypadków zakażeń wirusem HIV.
Według kierownika oddziału nadzoru epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, Marii Popović, od czasu zarejestrowania w Łódzkiem pierwszej osoby zakażonej wirusem HIV w 1986 r. zgłoszono do tej pory 555 przypadków, w tym 255 narkomanów. Na AIDS w tym czasie zachorowały 77 osoby, z których 44 zmarły.
Krajowe Centrum ds. AIDS jest agendą Ministerstwa Zdrowia, odpowiedzialną za koordynację działań, mających na celu zwalczanie epidemii HIV i AIDS w Polsce. W poprzednich latach centrum organizowało już podobne kampanie na temat AIDS, kierowane jednak do innych grup wiekowych i społecznych.