Trwa ładowanie...

Nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych

Katolickie Stowarzyszenie Farmaceutów Polskich zbiera podpisy pod tzw. klauzulą sumienia, dzięki której aptekarze mogliby odmówić pacjentowi sprzedaży środków antykoncepcyjnych - informuje TOK FM. Na stronie Stowarzyszenia możemy przeczytać, że "farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek (...). To objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci". Pomysł nie podoba się Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnychŹródło: Jupiterimages
d3hao3m
d3hao3m

"Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach. Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza. W związku z powyższym zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie prawa farmaceutów do wolności wyboru oraz do odmowy promocji i sprzedaży środków niszczących płodność i ludzkie życie u jego początku” - brzmi komunikat na stronie Sumienie-farm.pl.

Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich z Gdańska wyjaśnia, że podobną klauzulę mają lekarze. - Chroni ich ona np. od wykonywania zabiegów aborcji - mówi. Dodaje także jeden z powodów: "chcielibyśmy mieć prawo do odmowy sprzedaży np. pigułek po stosunku, głównie z tego względu, że mogą one wpływać na zagnieżdżenie zarodka".

Farmaceuci ze Stowarzyszenia mówią, że mają już gotowy projekt ustawy, który ma trafić do sejmu na początku przyszłego roku.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny sprzeciwia się klauzuli sumienia dla farmaceutów. Jej zdaniem, klauzula naruszałaby prawa człowieka do decydowania o własnej prokreacji oraz praw pacjentek i pacjentów w korzystaniu z przysługującego im świadczenia medycznego, jakim jest swobodny dostęp do środków antykoncepcyjnych.

d3hao3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hao3m
Więcej tematów