PolskaNie chcą koncertu Mansona

Nie chcą koncertu Mansona


Przeciwko wtorkowemu koncertowi Marilyn Mansona w Poznaniu protestuje Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. Członkowie komitetu zapowiadają, że przed koncertem będą rozdawali ulotki ostrzegające przed sektami.

Nie chcą koncertu Mansona
Źródło zdjęć: © AFP

Przewodniczący komitetu, były poseł Unii Pracy Ryszard Nowak, namawiał organizatorów planowanego koncertu, żeby zrezygnowali z przedsięwzięcia. "Powiedzieli mi, że nie mają nic przeciwko artyście" - poinformował Nowak.

Zdaniem Nowaka niektóre zachowania Mansona można uznać za satanistyczne. Przykład takich zachowań Nowak znalazł w książce autorstwa Mansona. "Napisał on m.in., że po jednym z koncertów przyszła do niego młoda fanka, której członkowie zespołu kazali się rozebrać, pozbawili ją owłosienia i wspólnie oddali na nią mocz" - powiedział przewodniczący Komitetu Obrony przed Sektami.

Opinię Ryszarda Nowaka podziela Bogna Gałecka z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie. "Wprawdzie nie mamy żadnej listy osób czy zespołów niebezpiecznych dla społeczeństwa, jednak występy Mansona są jednym z najbardziej niepokojących zjawisk. Koncerty mają wiele wspólnego z satanizmem, który ma kryminogenny wpływ na młodzież" - powiedziała.

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami zamierza zebrać podpisy 15 posłów, którzy zechcą przyczynić się do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się satanizmu w Polsce. Impulsem do działania komitetu jest koncert Mansona w Poznaniu.

Zdaniem Nowaka Manson jest świetnym menedżerem, wie jak się reklamować, ale jest zjawiskiem niebezpiecznym. "Muzyka blackmetalowa pełni symboliczną rolę w satanizmie. Każdy wyznawca szatana musi umieć śpiewać, stąd zrozumiałe jest istnienie tak wielu zespołów propagujących satanizm" - dodał Nowak.

Marilyn Manson (Brian Warner) urodził się 5 stycznia 1969 r. w stanie Ohio w USA. Pseudonim lidera i nazwa formacji pochodzą od imienia gwiazdy Marylin Monroe oraz nazwiska Charlesa Mansona, seryjnego mordercy.

Przez pewien czas wokalista uczęszczał do katolickiej szkoły. W wieku 19 lat został dziennikarzem muzycznego czasopisma na Florydzie. W 1989 r. założył zespół Marilyn Manson and the Spooky Kids, który z czasem zmienił nazwę na Marilyn Manson.

Sławę przyniósł mu cover piosenki "Sweet Dreams" zespołu Eurythmics w 1995 r. Rok 1996 to "Antichrist Superstar" - do tej pory najbardziej przełomowa płyta w karierze. W 1998 r. wydał "Mechanical Animals", a w 2000 r. "Holy Wood".

Manson jest określany jako "największy skandalista amerykańskiego rocka". Manipuluje symbolami religijnymi, chwytami medialnymi i erotyką. W krajach, w których koncertował, zarzucano mu satanizm, okultyzm, nihilizm oraz "zwykłą obrzydliwość". Przeciwko jego koncertom protestują organizacje chrześcijańskie, wielokrotnie wytaczano mu procesy o niszczenie Biblii, flagi czy tez obnażanie się na scenie.

Do największych skandali należy występ Mansona w papieskiej tiarze oraz podpalanie Biblii i rozrzucanie jej resztek po estradzie. Incydenty te miały miejsce podczas promocji albumu "Antichrist Superstar". Podczas występów w Polsce ponad dwa lata temu nie doszło do skandalu. Obserwatorzy tamtego koncertu podkreślali, że Manson był na scenie "wyjątkowo grzeczny".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)