Nie będzie zakazu używania symboli nazistowskich
Ministrowie sprawiedliwości UE zdecydowali w Brukseli o odrzuceniu proponowanego zakazu używania
symboli nazistowskich w krajach unijnych.
Ministrowie nie wykluczyli jednak powrotu do dyskusji na ten temat później - poinformował podczas przerwy w obradach radca stałego przedstawicielstwa Polski w UE Janusz Gąciarz.
Rada (ministrów sprawiedliwości) orzekła o odrzuceniu poprawki do dyrektywy o podsycaniu ksenofobii i rasizmu dotyczącej zakazu używania symboli nazistowskich. Uznała, że na tym etapie ten temat nie powinien być dyskutowany. Wprowadzanie na końcowym etapie prac nad dyrektywą o podsycaniu ksenofobii i rasizmu tak kontrowersyjnego przepisu praktycznie uniemożliwiłoby uchwalenie tej dyrektywy i wdrożenie jej - powiedział Gąciarz.
Prezydencja (luksemburska) w związku ze stanowiskiem Rady wycofała poprawkę - dodał.
Jak poinformował Gąciarz, przedstawiciele niektórych krajów proponowali wprowadzenia przepisów o zakazie używania symboli nazistowskich pod warunkiem ich doprecyzowania.
Deklaracje możliwości wprowadzenia tego przepisu zgłosiły m.in. Szwecja, Słowacja i Dania - powiedział Gąciarz. Dodał, że - jego zdaniem - przepisy są źle sformułowane i mogą budzić kontrowersje w poszczególnych krajach.
Ministrowie sprawiedliwości UE wznowili w czwartek debatę na temat blokowanej od dwóch lat dyrektywy harmonizującej przepisy dotyczące walki z ksenofobią i rasizmem w krajach unijnych. Projekt od 2003 roku blokują Włochy i Wielka Brytania, które argumentują, że dyrektywa jest sprzeczna z zasadą wolności słowa.
Powrót do debaty zapowiedział w styczniu przewodniczący obecnie UE Luksemburg. Luksemburczycy zgłosili też wówczas poprawkę, która wprowadzałaby zakaz używania symboli nazistowskich.
Powraca się do projektu dyrektywy z wolą, aby jak najszybciej skończyć prace nad nim i ogłosić decyzję w tej sprawie być może w czerwcu tego roku - powiedział Gąciarz.
W środę unijny komisarz ds. sprawiedliwości, swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Franco Frattiniego poparł powrót do prac nad przepisami dotyczącymi walki z rasizmem i ksenofobią mówiąc, że jest on bardzo ważny, również w świetle debaty nad zakazem używania symboli nazistowskich.
W połowie stycznia niemieccy deputowani do Parlamentu Europejskiego zgłosili postulat zakazu noszenia nazistowskich symboli.
Krzysztof Grad, Klaudia Balcerowiak