Nie będzie regat na Piotrkowskiej w Łodzi - zabrakło pieniędzy
Nie odbędą się jubileuszowe dziesiąte regaty na Piotrkowskiej. Organizatorzy akademickich wyścigów łodzi na kołach mieli bardzo ambitne plany, ale zabrakło pieniędzy. Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, która organizuje regaty liczyła na 120 tys. zł z Urzędu Miasta Łodzi, ale dostała tylko 30 tys.
23.04.2012 | aktual.: 23.04.2012 11:17
Akademickie regaty na Piotrkowskiej w tym roku miały zyskać wyjątkową oprawę. Miał być telebim, trybuny dla widzów i koncerty. Rok temu wystartowało w nich 13 załóg z całego kraju.
Akademickie wyścigi łodzi wiosłowych odbywały się w Łodzi od 2003 roku. Od 2007 roku oprócz łódzkich uczelni ścigali się także przedstawiciele uczelni z innych polskich miast. W 2009 roku dotychczasowe 2 warianty - edycję łódzką i ogólnopolską - organizatorzy połączyli w jeden, tworząc Akademickie Ogólnopolskie Regaty Ulicy Piotrkowskiej.
Regaty w 2012 r. nie odbędą się, bo biuro promocji magistratu miało w tym roku o połowę mniejszy budżet. Z tego powodu wielu organizatorów imprez dostało znacznie mniejsze dofinansowanie niż zakładani. Podobnie ma się z akademickimi regatami na Piotrkowskiej.
W kolejnych latach regaty na Piotrkowskiej też się nie odbędą, z powodu remontu Piotrkowskiej.
Odbywające się pod koniec kwietnia regaty na Piotrkowskiej były powodem opóźniającym budowę na Piotrkowskiej ogródków gastronomicznych. Tymczasem w tym roku ogródki - podobnie jak w poprzednich latach także pojawią się dopiero na długi weekend, a dokładnie 28 kwietnia.
W tym roku na Piotrkowskiej stanie ich 47 - o trzy mniej niż w ubiegłym roku. Chętnych było 48, ale dwóch restauratorów chciało postawić ogródek w tym samym miejscu. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach ogródki będą mieć pastelowe parasolki, poza dwoma, które uzyskały w ubiegłych latach nagrody za wygląd. Po raz pierwszy swoje ogródki będą miały bary alkoholowe takie jak Meta Seta Galareta i Śledzik u Fabrykanta.
W 2012 roku właściciele lokali działać będą na podstawie umowy dzierżawy terenu, nie zmieni się też opłata - złotówka za metr kwadratowy dziennie. Sezon potrwa do października, ale dwa ogródki między ul. Mickiewicza a Zamenhofa działać będą krócej, bo w sierpniu lub we wrześniu rozpocznie się remont nawierzchni tego odcinka.