PolskaNie będzie komisji śledczej ws. inwigilacji dziennikarzy

Nie będzie komisji śledczej ws. inwigilacji dziennikarzy

Sejm nie zajmie się na obecnym posiedzeniu
złożonym przez PO projektem uchwały w sprawie powołania komisji
śledczej do zbadania prawdziwości ujawnionych w mediach zarzutów
dotyczących inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej" w 2001 roku.

06.09.2006 | aktual.: 06.09.2006 09:53

Sejm nie wysłucha także informacji rządu w sprawie wyjaśnień działań ministerstwa sprawiedliwości w sprawie inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej" w 2001 r.

Za wprowadzeniem do porządku obrad obecnego posiedzenia projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej Sejmu opowiedziało się 192 posłów, przeciwko było 230, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Podobnie rozłożyły się głosy w sprawie informacji rządu (za - 191, przeciw - 223).

Platforma złożyła projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej w marcu, po tym jak tygodnik "Newsweek" opisał akta śledztwa sprzed pięciu lat, wszczętego na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

Według tygodnika, "kazali oni tropić dziennikarzy 'Rzeczpospolitej'" Annę Marszałek i Bertolda Kittela. Podstawą śledztwa była notatka Elżbiety Kruk - ówczesnej szefowej gabinetu politycznego L. Kaczyńskiego - że ma informacje, iż Marszałek i Kittel otrzymali zlecenie wyeliminowania z życia politycznego Marka Kempskiego (wojewody śląskiego), Jerzego Widzyka (ministra transportu) i L. Kaczyńskiego.

Platforma proponowała, aby zadaniem komisji było zbadanie zasadności podjęcia w 2001 roku przez prokuraturę śledztwa w sprawie rzekomych powiązań dziennikarzy "Rz" ze służbami specjalnymi, a także zasadności powołania specjalnego zespołu prokuratorskiego dla zbadania tej sprawy.

Komisja miałaby też ustalić faktyczny podmiotowy i przedmiotowy zakres prowadzonego śledztwa oraz kosztów poniesionych w związku z nim przez Skarb Państwa.

Platforma chciała też, aby komisja zbadała ewentualne zalecenia wydane przez osoby sprawujące funkcje publiczne w sprawie inwigilacji dziennikarzy "Rz" oraz faktyczny bieg czynności podjętych w tej sprawie przez instytucje państwowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)