Nie będzie jednolitego podatku od 2004 roku
Kilkugodzinne spotkanie Rady Przedsiębiorczości z premierem Leszkiem Millerem rozwiało nadzieje przedsiębiorców na wprowadzenie od przyszłego roku jednolitego podatku w wysokości 18%, płaconego zarówno przez osoby fizyczne (PIT) jak i prawne (CIT).
24.07.2003 | aktual.: 24.07.2003 19:08
Z obecnych ustaleń wynika, że przedsiębiorcy rozliczający się w ramach CIT będą od przyszłego roku płacili obniżony podatek, z obecnych 27% do 19%. Natomiast mali przedsiębiorcy (PIT)
rozliczać się bedą według dotychczasowych stawek.
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, który przewodniczy obecnie Radzie Przedsiębiorczości stwierdził, że z punktu widzenia przedsiębiorców takie zróżnicowanie w płaceniu podatku jest niedopuszczalne.
Premier Leszek Miller powiedział po spotkaniu z Radą, że wszystkie propozycje podatkowe rząd musi oglądać z perspektywy budżetu. Podkreślił, że przyszły rok, kiedy Polska będzie wchodziła do Unii Europejskiej, będzie dla budżetu trudny.
Obie strony zgodziły się, że aby przedsiębiorcy płacili jednolity podatek trzeba znaleźć w budżecie 2 miliardy 200 milionów złotych. Wkrótce mają się rozpocząć prace nad znalezieniem tych pieniędzy.
Rada Przedsiębiorczości zrzesza 11 największych organizacji przedsiębiorców i samorządu terytorialnego.