Trwa ładowanie...
d22tr60
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nicolas Sarkozy w ogniu krytyki po spotkaniu z Władimirem Putinem

Przebywający z nieoficjalną wizytą w Rosji były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został przyjęty przez prezydenta Władimira Putina w jego podmoskiewskiej rezydencji. Wizyta francuskiego polityka jest ostro krytykowana we Francji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nicolas Sarkozy w ogniu krytyki po spotkaniu z Władimirem Putinem
(Wikipedia)
d22tr60

- Rosja i Europa powinny ze sobą współpracować - oświadczył Sarkozy po spotkaniu z prezydentem Putinem w jego rezydencji w Nowo-Ogariewie. Opowiedział się za odejściem od konfrontacji w relacjach Zachodu z Rosją.

- Niezależnie od wszystkich nieporozumień w stosunkach francusko-rosyjskich obaj z prezydentem Putinem zawsze potrafiliśmy znaleźć wspólną płaszczyznę - podkreślił.

Rosyjski przywódca nie krył radości z powodu spotkania. - Upłynęło wiele czasu, odkąd widzieliśmy się po raz ostatni. Od tamtego czasu wiele się zdarzyło w Europie, na świecie, a także w naszych stosunkach dwustronnych - powiedział.

d22tr60

Obaj politycy wyrazili ubolewanie z powodu nieporozumień w relacjach dwustronnych. Paryż zajął jednoznacznie krytyczne stanowisko wobec rosyjskiej interwencji wojskowej w Syrii. Prezydent Francji Francois Hollande stoi na stanowisku, że "prezydent Baszar el-Asad nie ma do odegrania żadnej roli w przemianach, które nastąpią w Syrii" - przypomina agencja Reutera.

Nieoficjalna wizyta Sarkozy'ego w Rosji ściągnęła nań falę krytyki we Francji. Minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych w rządzie socjalistów Thierry Mandon wyraził opinię, że Sarkozy powinien zrezygnować z prób obchodzenia francuskiej dyplomacji. - Dyplomacja jest czymś zbyt złożonym, aby w taki sposób włączać się do międzynarodowej gry i zachowywać się jak pies w kręgielni - oświadczył w wypowiedzi dla kanału telewizyjnego "France 2".

Wiceprzewodniczący francusko-rosyjskiej grupy międzyparlamentarnej, członek partii Zielonych Francois Michel-Lambert powiedział z kolei, że prowadzana równolegle do oficjalnej akcja dyplomatyczna w wydaniu Sarkozy'ego szkodzi Francji. - To zdumiewające, że były prezydent jest tak dalece pozbawiony wyczucia, na czym polega bycie mężem stanu - zaznaczył.

Konserwatywny polityk i potencjalny rywal Sarkozy'ego w walce o fotel prezydencki w 2017 roku Xavier Bertrand był jedynym politykiem, który bronił "wypadu Sarkozy'ego do Moskwy", jak określają tę wizytę media we Francji. - Nicolas Sarkozy ma prawo decydować, z kim się chce spotykać. Tutaj chodzi o to, żeby zakończyć tę zimną wojnę z Rosją, która ciągnie się już od wielu miesięcy - podkreślił w wywiadzie dla telewizji iTele.

d22tr60

Sarkozy jest obecnie liderem głównej opozycyjnej partii we Francji, centroprawicowych Republikanów. Nie kryje ambicji powrotu na urząd prezydencki w wyborach w 2017 roku. W Moskwie towarzyszy mu grupa byłych ministrów. Wygłosił wykład w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) i odebrał tytuł doktor honoris causa.

Zobacz również: Rosjanie chcą podbić Księżyc. Wyślą sześć kobiet

d22tr60

Podziel się opinią

Share

d22tr60

d22tr60
Więcej tematów