PolskaNFZ: pacjenci nie będą płacić za wezwanie pogotowia

NFZ: pacjenci nie będą płacić za wezwanie pogotowia

Pacjenci nie płacą i nie będą musieli płacić za wezwanie karetki pogotowia. Dotyczy to każdego przypadku wezwania pogotowia. Pacjent będzie decydował o tym kogo chce wezwać: pogotowie czy lekarza rodzinnego - poinformowała rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Aneta Styrnik.

Można więc będzie wezwać karetkę pogotowia i nie płacić za nią, jeżeli np. naszej rodzinie będzie się wydawało, że mamy zawał serca, a po zbadaniu przez lekarza okaże się, że to nerwica.

W oświadczeniu podkreślono, że "rozszerzyła się możliwość uzyskania porady przez pacjenta nie tylko w pogotowiu, ale także u lekarza rodzinnego".

Według NFZ oznacza to, że wszyscy pacjenci będą mogli zwracać się o pomoc także do lekarzy rodzinnych, w godzinach popołudniowych. Do tej pory było to stosowane w siedmiu województwach m.in. w Małopolsce.

W poniedziałkowym artykule "Gazety Wyborczej" napisano, że od początku przyszłego roku tylko w razie zagrożenia życia wolno będzie wezwać karetkę, a w innym przypadku trzeba będzie płacić.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)