NFZ nie refunduje silnego środka przeciwbólowego
Co najmniej sto tysięcy przewlekle chorych
Polaków mogłoby nie cierpieć z bólu, gdyby otrzymali zastrzyk
blokujący nerwy. Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia przestał
refundować ten zabieg. Sprawą zainteresował się rzecznik praw
obywatelskich, pisze "Dziennik".
29.10.2008 | aktual.: 29.10.2008 04:53
Polskie Towarzystwo Badania Bólu od ponad roku wysyła kolejne pisma do NFZ z prośbą o przywrócenie pełnej refundacji tzw. regionalnych technik znieczulenia bólu. To zastrzyk, który blokuje nerwy. Pomaga w sytuacjach, gdy zawodzą leki, tłumaczy prof. Jan Dobrogowski, prezes Towarzystwa. Taki zastrzyk byłby prawdziwym błogosławieństwem dla tysięcy ludzi cierpiących np. na bóle kręgosłupa, rwę kulszową i wszelkie bóle neurologiczne, w tym migreny. Niestety - zastrzyki nie są refundowane przez NFZ.
Tymczasem w większości krajów Unii jest inaczej. W Czechach i na Słowacji te zabiegi są standardem. Eksperci zwracają uwagę, że w naszym kraju nie opłaca się opieka ambulatoryjna. W Stanach Zjednoczonych 80% wszystkich operacji wykonuje się w jednodniowych klinikach, a potem pacjent wraca do domu. W Polsce jedynie 15%, bo NFZ nadal promuje tych pacjentów, którzy leżą na szpitalnym łóżku.
Na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Wszystkie apele wysyłane do NFZ przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu pozostają bez odzewu. Być może coś się zmieni po interwencji rzecznika praw obywatelskich, który właśnie przygotowuje wystąpienie w tej sprawie do minister zdrowia.