NFZ chce współfinansować szkoły rodzenia
Narodowy Fundusz Zdrowia planuje
współfinansowanie szkół rodzenia. Część kosztów ich funkcjonowania
miałyby ponieść władze samorządowe - poinformowała rzeczniczka funduszu Renata Furman.
Obecnie NFZ nie finansuje szkół rodzenia. Stworzyliśmy już program w tym zakresie, propozycję konsultowaną z pielęgniarkami, położnymi i konsultantem krajowym. Fundusz, zdając sobie sprawę z potrzeby istnienia szkół rodzenia, chce uczestniczyć w ich współfinansowaniu - powiedziała Furman.
Dodała, że fundusz prowadzi obecnie rozmowy z samorządami na temat wspólnego organizowania takich szkół i że jest zainteresowanie ze strony lokalnych władz. Przy ograniczonych środkach funduszu fakt, że dysponują one lokalami, środkami finansowymi i tradycjami w tym zakresie jest istotny - wyjaśniła.
Ewentualne współfinansowanie szkół rodzenia prowadzone byłoby przez oddziały w ramach posiadanych środków jako programy profilaktyczne. Zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu NFZ finansuje jedynie świadczenia zdrowotne, a - jak przypomniała Furman - szkoła rodzenia nie jest takim świadczeniem.
Rzecznik Praw Dziecka Paweł Jaros zwrócił się w liście do ministra zdrowia Marka Balickiego o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemów w opiece okołoporodowej, m.in. dotyczących zaprzestania przez NFZ finansowania świadczeń profilaktycznych udzielanych przez szkoły rodzenia. "Napawa mnie troską i niepokojem brak konkretnych rozwiązań systemowych w polityce zdrowotnej państwa, które mogłyby świadczyć o nadaniu rzeczywistego priorytetu opiece okołoporodowej" - czytamy w liście.
Zdaniem rzecznika, konieczne jest zapewnienie bezpłatnych świadczeń profilaktycznych w ramach szkół rodzenia oraz bezpłatnej, nieograniczonej do 7 dni od porodu, hospitalizacji matek karmiących piersią.