Świat"New York Times" o memorandum w sprawie Iraku i Afganistanu

"New York Times" o memorandum w sprawie Iraku i Afganistanu

W tajnym memorandum, przesłanym w końcu ubiegłego tygodnia szefom amerykańskich resortów dyplomacji, obrony i wywiadu, doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice zaproponowała reorganizację instytucji zajmujących się sprawami Iraku i Afganistanu - ujawnia "New York Times".

Nowojorski dziennik pisze, iż proponowana przez Rice reforma zakłada powołanie nowej "grupy ds. stabilizacji Iraku". Na jej czele miałaby stanąć pani Rice, co zdaniem Reutera, zasadniczo umocniłoby jej pozycję, a także zakres odpowiedzialności na amerykańskiej scenie politycznej.

Celem reformy ma być jak najszybsze opanowanie chaosu i niepokojów, trapiących zarówno Irak, jak i Afganistan - podkreśla "New York Times", dodając iż w obu tych krajach żołnierze USA coraz częściej stają się celem ataków, podejmowanych przez reorganizującą się opozycję.

Rice miała opracować memorandum po naradzie, jaką odbyła pod koniec sierpnia z prezydentem George'em W. Bushem. W pracach nad dokumentem miał uczestniczyć też wiceprezydent Dick Cheney, sekretarz stanu Colin Powell i minister obrony Donald Rumsfeld.

Doradczyni prezydenta USA proponuje stworzenie podlegających jej bezpośrednio - w ramach grupy ds. stabilizacji - nowych "roboczych grup", których głównym zadaniem byłaby koordynacja działań, prowadzonych w ramach kampanii antyterrorystycznej, rozwój gospodarczy i polityczny Iraku. Tym samym administracja miałaby przekazać mediom "silny sygnał", iż "znaleźliśmy się w całkowicie nowej fazie działań" - uważa Rice.

Jak odnotowuje nowojorski dziennik, ludzie stojący na czele nowych "roboczych grup" byliby bezpośrednio odpowiedzialni przed Rice, co sygnalizuje, iż Biały Dom chce mieć więcej do powiedzenia w sprawach stabilizacji sytuacji w Iraku i Afganistanie. Przedstawiając taką opinię, dziennik zastrzega jednak, iż tego rodzaju interpretacja memorandum została odrzucona przez źródła w Białym Domu.

"New York Times" dodaje, że sam Rumsfeld, coraz ostrzej krytykowany za błędy popełniane po wojnie w Iraku, poparł reorganizację, proponowaną przez doradczynię prezydenta. Rzecznik Rumsfelda Lawrence di Rita powiedział gazecie, że minister "jest poinformowany o nowym podejściu". Stosunki Rumsfelda z amerykańskim głównym cywilnym administratorem Iraku Paulem Bremerem "pozostaną bez zmian" - zastrzegł rzecznik.

Według dziennika, na czele grupy zajmującej się walką z terroryzmem stanie Frances Townsend, grupy spraw gospodarczych, w tym ropy naftowej, Gary Edson. Roboczą grupą, mającą nadzorować proces budowania instytucji politycznych w Iraku i Afganistanie kierowałby były ambasador USA w Indiach Robert Blackwill. Za grupę, której zadaniem miałaby być koordynacja współpracy z mediami, odpowiadać miałaby dyrektor w biurze Rice ds. mediów, Anna Perez - ujawnia "New York Times".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)